Transparentna architektura w najlepszym wydaniu

Wszędzie tam, gdzie holistyczne planowanie architektoniczne łączy się z profesjonalnym wykonawstwem i indywidualnymi zamysłami inwestora, powstają niebanalne projekty budynków. Idealnym przykładem takiej niecodziennej realizacji jest dom jednorodzinny z panoramicznymi przeszkleniami przesuwnymi.

Ten nowoczesny budynek jednorodzinny powstał na działce deweloperskiej, na której istniała już wcześniejsza zabudowa. Inwestorzy zażyczyli sobie, by ich nowy dom harmonizował z zabytkowym budynkiem, wpasowywał się w górzystą topografię terenu, a jednocześnie spełniał wszelkie wymagania nowoczesnej architektury bez barier. Ponadto chcieli mieć widok na zaaranżowany na spadzistym terenie, rozległy ogród. Żelbetowa struktura została wbudowana w zbocze i posadowiona na działce w taki sposób, by pozostawić jak najwięcej wolnej powierzchni. Od strony ulicy widoczna jest tylko jedna kondygnacja budynku. Jego dość rozbudowana, dwupoziomowa struktura otwiera się natomiast szeroko na ogród. Wielkowymiarowe przeszklenia od podłogi do sufitu tworzą subtelne przejście pomiędzy wnętrzem budynku a naturalnym otoczeniem zewnętrznym. Dom z garażem zostały optycznie połączone w jedną bryłę, dzięki umieszczeniu w jednej linii dachu i płyty balkonowej na pierwszym piętrze. W ten sposób podkreślono również wydłużony kształt budynku, który jest dodatkowo akcentowany przez ułożone horyzontalnie na elewacji, białe cegły klinkierowe.   

Dyskretne, a zarazem otwarte strefy użytkowe

Do wnętrza budynku można wejść z ogrodu przez utworzoną między częścią mieszkalną a garażem zadaszoną strefę wejścia, która z kolei prowadzi na górne piętro. Zostało ono przeznaczone na strefę relaksu, która jednocześnie umożliwia wyjście z budynku na ulicę. Znalazły się tu funkcjonalnie rozplanowane sypialnie, garderoby oraz łazienki. Uwagę zwracają duże przeszklenia, przez które można podziwiać szerokie widoki na ogród. Każde z pomieszczeń posiada bezpośrednie wyjście na balkon biegnący na niemal całą szerokość ściany budynku. Systemy przesuwne o wysokości kondygnacji tworzą oś widokową wzdłuż wszystkich pomieszczeń. Zlokalizowana w środkowej części budynku klatka schodowa z samonośnymi, jednobiegowymi schodami prowadzi do umieszczonej na parterze strefy dziennej z dużą bawialnią, jadalnią, otwartą kuchnią, kominkiem i biblioteczką. Od strony ulicy struktura budynku została zagłębiona w gruncie w taki sposób, że wysoka ściana salonu jest widoczna tylko w górnej części jako jedna kondygnacja, a znajdujące się za nią pomieszczenia na parterze zaaranżowano na bibliotekę i biuro. Ta bardziej kameralna przestrzeń jest bezpośrednio połączona ze strefą dzienną, zaś kominek w oddzielającej je ścianie może być użytkowany z obydwu stron. Z kuchni natomiast można przejść bezpośrednio do pomieszczeń gospodarczych, pokojów gościnnych i sypialni dla dzieci, które również wyposażono w wielkowymiarowe przeszklenia zapewniające doskonałe widoki na ogród.

Maksimum transparentności i naturalnego światła

Efekt przejrzystości i doskonałe doświetlenie budynku od strony ogrodu zapewniają wielkoformatowe przeszklenia przesuwne z płaskimi progami, które po otwarciu usuwają wszelkie wizualne i fizyczne granice pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Wszystkie z nich zostały zaprojektowane w systemach Schüco, które pozwalają na elastyczne planowanie różnych typów otwarć. W tym przypadku zastosowano energooszczędne drzwi przesuwne ASS 77 PD.SI w wersji superizolowanej z potrójnym oszkleniem. Ościeżnice drzwi o wysokości 2,95 metra zostały zabudowane w konstrukcji budynku w taki sposób, że widoczne pozostają tylko wąskie centralne styki skrzydeł lub pionowe profile przesuwanych skrzydeł. Dzięki temu tworzą one harmonijnie przeszklone strefy elewacji bez widocznych obramowań, z niewieloma subtelnymi podziałami pionowymi. Pasma przeszkleń przesuwnych o długości 7,98 metra, 2,7 metra i 5,35 metra zostały rozplanowane wzdłuż całego parteru aż do wysokości płyty balkonowej. Na niższym piętrze, z którego można przejść do ogrodu i na patio, zamontowano drzwi o imponującej łącznej długości 32,5 metra w podziale na pięć sekcji o różnych szerokościach. Wszystkie drzwi przesuwne wyposażono ponadto w napędy elektryczne, które podnoszą komfort obsługi. Dodatkowe doświetlenie strefy dziennej zapewnia świetlik dachowy. Poziom i intensywność nasłonecznienia są dostosowywane w zależności od pory dnia i potrzeb. Naturalne zacienienie gwarantują elementy konstrukcyjne budynku, jak balkony i zwisy dachowe. Dzięki ciepłej powłoce z energooszczędną stolarką aluminiową dom jest ponadto wysoko efektywny energetycznie, dzięki czemu do celów ogrzewania i chłodzenia można było użyć pompy ciepła.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:

www.schueco.pl

Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad

Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 5400 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2018 roku obrót w wysokości 1,670 miliarda euro. Więcej informacji na stronie HYPERLINK „http://www.schueco.pl”www.schueco.pl