Ciepła ramka w szybach zespolonych gwarancją długotrwałego zadowolenia

Poszukując nowoczesnych i wysokiej jakości okien często stajemy przed trudnym wyborem: które okno cechuje się najlepszymi właściwościami, jest trwałe, estetycznie się prezentuje, a jednocześnie utrzymuje odpowiednią temperaturę wnętrz przez długie lata? Producenci wiedzą, że okna wyposażone w ciepłe szyby zespolone to istotny czynnik w procesie podejmowania decyzji. Szyby zespolone wykonane z wykorzystaniem wysokiej jakości ciepłej ramki, dzięki której okna znacznie zyskują na jakości, są energooszczędne, a dodatkowo znakomicie się prezentują od strony wizualnej. Co istotne, produkcja szyb zespolonych z ciepłą ramką może odbywać się w pełni zautomatyzowany sposób.

Szczególną cechą systemu ciepłej ramki jest materiał, z jakiego wykonany jest dystans pomiędzy szybami. Szczeliwo Ködispace 4SG opracowane przez firmę H.B. Fuller | Kömmerling umożliwia produkcję szyb zespolonych bez użycia zwykłych elementów dystansowych wykonanych z profili metalowych lub tworzyw sztucznych. Wyjątkowe właściwości tego innowacyjnego materiału uszczelniającego gwarantują utrzymanie parametrów w zakresie wydajności energetycznej, a także trwałości i estetyki okien zarówno tuż po ich wykonaniu, jak i przez długie lata eksploatacji.

W tradycyjnie produkowanych szybach zespolonych profile są umieszczane ręcznie jako elementy dystansowe między szybami. Profile te muszą być wypełnione osuszaczem (sitem molekularnym) i uszczelnione butylem (uszczelnieniem pierwotnym)
Szczeliwo Ködispace 4SG jest precyzyjnie aplikowane maszynowo, przylega do szkła i pozostaje elastyczne przez cały okres użytkowania okna.

Zalety zautomatyzowanej produkcji Ködispace 4SG
Przy produkcji szyb zespolonych wykorzystuje się w dużej mierze nowoczesne roboty. Uprzednio podgrzane szczeliwo umieszczane jest bezpośrednio na szybach, a sterowanie komputerowe oraz kontrola optyczna zapewniają precyzyjne nakładanie masy z dokładnością do 1/10 milimetra, w ramach jednego płynnego ruchu wzdłuż całej krawędzi szkła. Prosta aplikacja i plastyczny materiał gwarantują, że szerokość przestrzeni międzyszybowej można dowolnie regulować. Wysoka precyzja mechaniczna i zmienne dostosowanie szerokości szczeliwa do grubości szkła sprawiają, że w gotowym produkcie nie występują odchylenia grubości. Co ważne, kształt i rozmiar szyb nie mają wpływu na produkcję okien z użyciem nowoczesnego szczeliwa, przez co uzyskiwany jest wysoki poziom elastyczności produkcji bez względu na profil okna.

Wytwarzanie szyb zespolonych z użyciem szczeliwa Ködispace 4SG jest znacznie szybsze niż w przypadku tradycyjnych metod produkcji, co wynika nie tylko z wysokiego stopnia automatyzacji całego procesu, ale i możliwości rezygnacji z określonych etapów technologicznych. Z uwagi na swój skład szczeliwo pełni jednocześnie funkcję elementu dystansowego (ramki dystansowej), osuszacza (sita molekularnego), jak i uszczelnienia pierwotnego (butylu). Trzy etapy, do niedawna realizowane w sposób częściowo ręczny, zostały zastąpione przez jedną operację wykonywaną w sposób automatyczny. Zapewnia to producentom szyb zespolonych oszczędności kosztów magazynowania oraz częściowo rozwiązuje problemy związane z brakiem wykwalifikowanych pracowników.

Jako uzupełnienie szczeliwa Ködispace 4SG firma H. B. Fuller | Kömmerling oferuje dodatkowo dostosowane materiałowo uszczelnienie wtórne, które także nadaje się do aplikacji automatycznej, jak również kleje przeznaczone do wklejenia szyb w okno, co pozwala uniknąć ewentualnych reklamacji jakościowych.

Wyższa jakość dzięki lepszej ciepłej ramce
System ciepłej ramki opracowany przez H.B. Fuller | Kömmerling sprawia, że szyby zespolone są wyjątkowo szczelne i niezwykle trwałe, stale utrzymując izolującą warstwę gazu w przestrzeni międzyszybowej. Utrzymywana przez wiele dziesięcioleci, warstwa ta gwarantuje trwałość efektywności energetycznej okien, a to z kolei zapewnia użytkownikowi oszczędności związane z niższymi kosztami ogrzewania, mniejszym zawilgoceniem, a tym samym mniejszym ryzykiem pojawienia się pleśni. W efekcie pojawia się większy komfort przebywania we wnętrzach, wygoda mieszkania, a także ograniczenie wpływu na środowisko.

Wysokiej jakości szyby zespolone to nie tylko atrakcyjne właściwości techniczne, ale i zalety estetyczne. Matowa czerń ciepłej ramki firmy H.B. Fuller | Kömmerling odbija kolor ramy okna, przez co optycznie niweluje nieatrakcyjną przestrzeń międzyszybową. Dzięki precyzji nakładania elementów dystansowych w szybach potrójnych nie tylko unikamy przesunięcia ramek względem siebie, ale i umożliwiamy produkcję dowolnego kształtu i rozmiaru okna. System ciepłej ramki umożliwia ponadto wykorzystanie wszystkich pozostałych właściwości szyb zespolonych, takich jak izolacja akustyczna, ochrona przeciwpożarowa, czy zastosowanie szprosów.

***
W 2017 roku Kömmerling Chemische Fabrik GmbH została przejęta przez amerykański koncern H.B. Fuller, wiodącego na świecie dostawcę klejów i uszczelniaczy i innych specjalistycznych produktów chemicznych. W wyniku akwizycji właściciela Kömmerlinga, firmy Royal Adhesives & Sealants, a tym samym przejęcia niemieckich zakładów w Pirmasens i Langelsheim, grupa stała się największym na świecie dostawcą klejów i uszczelniaczy do zastosowań w szybach zespolonych. W wyniku połączenia H.B. Fuller poszerza kompetencje w produkcji najwyższej jakości klejów i uszczelniaczy, powszechnie stosowanych w branży elektronicznej, medycznej, transportowej, budowlanej, a także odnawialnych źródeł energii. Roczne obroty amerykańskiego producenta klejów H.B. Fuller wynoszą 3 miliardy dolarów.
Kontakt w sprawach technicznych:

POLSKA:
FENCO Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Damian Włoka
ul. Rozwojowa 17
41-103 Siemianowice Śląskie
e-mail: damian.wloka@fenco.pl lub biuro@fenco.pl
tel. 32 67 41 420
tel. kom. 606 988 982

NIEMCY:
Alexandra Rohr
Marketing
KÖMMERLING CHEMISCHE FABRIK GMBH
Zweibrücker Str. 200
66954 Pirmasens
Niemcy
e-mail: marketing@koe-chemie.de
tel. +49 6331 562667