Wymiana stolarki w programie „Czyste Powietrze” – jak wyglądają statystyki?

W ramach kampanii społecznej „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” Związek POiD wraz z Partnerami zachęca Polaków do wymiany stolarki otworowej, informując przy tym o możliwości dofinansowania inwestycji z programu „Czyste Powietrze”. Inwestorzy indywidualni coraz częściej decydują się na taki krok – jak to wygląda w liczbach? Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił dane na ten temat.

Wymiana stolarki otworowej jest ważnym elementem termomodernizacji domu. A w dodatku jednym z pierwszych kroków, które należy wykonać, aby zyskać oszczędności w budżecie domowym z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Dodatkowo, warto zsynchronizować ją z wykonaniem izolacji ścian zewnętrznych, wtedy inwestycja przyniesie jeszcze więcej korzyści. Co istotne, zakup nowych okien i drzwi oraz ich montaż (a także demontaż starych rozwiązań) to wydatki kwalifikowane w programie „Czyste Powietrze”, za które możemy otrzymać częściowy zwrot. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek – teraz nawet bez wychodzenia z domu, przez Internet. – Cieszy nas niezmiernie, że Polacy dostrzegają potrzebę poprawy efektywności energetycznej swoich domów, z czym wiąże się szereg korzyści indywidualnych oraz środowiskowych – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD. – Wymiana okien czy drzwi na energooszczędne wyroby to skuteczny sposób na zatrzymanie ciepła w budynku, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń zimą – dodaje.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeanalizował wnioski składane do programu „Czyste Powietrze” od początku jego działania, pod kątem deklaracji inwestorów w zakresie wymiany stolarki otworowej. Ze zgromadzonych danych wynika, że koszty stolarki okiennej stanowią niemal 14% wszystkich kosztów kwalifikowanych w programie, a stolarki drzwiowej – prawie 9%. Łącznie oznacza to wynik na poziomie ponad 20%. Suma powierzchni stolarki okiennej wnioskowanej do wymiany w ramach programu z dofinansowaniem wyniosła 1 213 292 m2, a drzwiowej – 301 428 m2. To daje razem sumę kosztów kwalifikowanych o wysokości bagatela 332 973 844 zł w przypadku zakupu nowych okien i 205 959 229 zł – drzwi.