Dostęp do światła dziennego jest jednym z najważniejszych aspektów przy projektowaniu obiektów użyteczności publicznej. Planując maksymalne doświetlenie promieniami słonecznymi, umożliwiamy użytkownikom tej przestrzeni spędzanie czasu w dogodniejszych, zdrowszych warunkach. Co warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu takich budynków?
Szczegółową definicję budynku użyteczności publicznej określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Są to między innymi obiekty przeznaczone na potrzeby administracji, kultury, nauki i oświaty, turystyki, sportu, obsługi bankowej czy gastronomii. To miejsca, które zostały udostępnione do użytku przez obywateli. W praktyce oznacza to, że budynkiem publicznym jest zarówno galeria handlowa, biblioteka, hala sportowa, urząd, bank czy szpital. Każdy z tych obiektów pełni inną funkcję, ale łączy je jedno: określany normami, wymagany dostęp do światła naturalnego.
Każdy z wymienionych obiektów ma inne potrzeby pod względem oświetlenia zważywszy na sposób jego użytkowania. Światło dzienne jest niezwykle ważne, gdy potrzebujemy skupienia, koncentracji na zadaniach do wykonania: w biurze, w szkole, w bibliotece. To nie tylko zdrowsza pomoc przy czytaniu książek papierowych, ale też ukłon do pracy przy komputerze – odciążenie wzroku, redukcja zmęczenia, poprawienie wydajności. Odpowiednie rozplanowanie przeszkleń z prawidłowym dopuszczeniem światła naturalnego do wnętrza obiektu gwarantuje stworzenie komfortowych warunków redukujących stres i napięcie.
– W VELUX Commercial doskonale wiemy, jak ważne jest światło dzienne w codziennym funkcjonowaniu w domu, w pracy, podczas czasu wolnego. Biorąc pod uwagę aspekty takie jak większa koncentracja, lepsze samopoczucie i więcej energii do działania proponujemy proste i efektywne rozwiązania w postaci prefabrykowanych modułowych świetlików do budynków publicznych, komercyjnych i przemysłowych. Modułowość poszczególnych elementów pozwala na stworzenie dopasowanych konfiguracji, na przykład świetlików płaskich lub dwuspadowych. Wszystkie dostarczane moduły są gotowe do szybkiego i prostego montażu, zapewniając ciągły i wodoszczelny system przeszkleń – dodaje Karol Józwiak, prezes zarządu VELUX Commercial Polska.
Ważną zaletą większej przestrzeni dla światła naturalnego jest redukcja kosztów światła sztucznego: im mniejszy dostęp do ekspozycji dziennej, tym więcej energii elektrycznej zużywamy na doświetlenie żarówkami. Ma to znaczenie szczególnie w dużych otwartych i półotwartych przestrzeniach jak hale sportowe, baseny, centra handlowe. Koncentracja projektu na przeszkleniach dachowych pozwala na stworzenie jasnych, doświetlonych naturalnie pomieszczeń, zmniejszając tym samym liczbę ciemnych kątów i zakamarków, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Jeśli mamy możliwość ustawienia budynku w ekspozycji południowej – duże szklenia pomogą także wpuścić więcej promieni słonecznych i tym samym dogrzać wnętrze. Co także może pozytywnie wpłynąć na koszty ogrzewania.
Światło ułatwia funkcjonowanie w codziennej pracy i obowiązkach. Koncentrując się na maksymalnym wykorzystaniu światła naturalnego przy projektowaniu obiektów publicznych, należy wziąć pod uwagę nowoczesne rozwiązania. Odpowiedź stanowi prefabrykowany system modułowy świetlików VELUX Commercial. Gwarantuje on wydajne i funkcjonalne doświetlenie powierzchni wewnętrznej.
Więcej informacji o zaletach prefabrykowanych świetlików modułowych znajdziesz na www.commercial.velux.pl