Stolarka budowlana w praktyce: skuteczny montaż okien i drzwi dzięki odpowiednim materiałom

Stolarka budowlana jest jednym z kluczowych elementów w budownictwie. Ma ona znaczenie dla funkcjonalności, komfortu, bezpieczeństwa, estetyki, a także efektywności energetycznej budynków. Jednak równie ważny jest odpowiedni wybór materiałów do montażu drzwi i okien. Dzięki nim optymalne połączenie tych elementów z pozostałym częściami budynku pozwoli korzystać z lokalu przez lata. Na rynku dostępne są różne produkty do montażu, o takich funkcjonalnościach, które zapewniają właściwe działanie stolarki, co przekłada się na stan budynku.

 

Fundamentalną rolą stolarki okiennej i drzwiowej jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz prywatności użytkownikom. Profesjonalny montaż, z użyciem odpowiednich materiałów, znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnych uszkodzeń czy awarii stolarki. Oczywiście drzwi i okna – jako istotna część budynku – zabezpieczają też dom przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ich właściwa izolacja zabezpiecza przed wodą, wilgocią czy wiatrem, co wpływa pozytywnie na wewnętrzne pomieszczenia, zapobiegając powstawaniu pleśni i zacieków. Warto też pamiętać, że nieprawidłowo zamontowane elementy oddziałują bezpośrednio na izolację termiczną, obniżając efektywność energetyczną budynku. Okna i drzwi mogą wtedy przepuszczać nawet 20-30% ciepła, co skutkuje wyższymi kosztami ogrzewania.

Aby stolarka otworowa skutecznie pełniła swoje ważne funkcje, istotny jest nie tylko wybór właściwych okien i drzwi, ale też odpowiedni ich montaż za pomocą materiałów wysokiej jakości. W ofercie Grupy Selena znajdziemy produkty marki Tytan Professional®, które sprawdzą się w różnorodnych warunkach.

Systemy uszczelniania i izolacji dla montażu okien

Odpowiednia izolacja i uszczelnienie montażu okien są kluczowe dla osiągnięcia wysokiej efektywności energetycznej budynków, zapewnienia komfortu użytkowania oraz ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i hałasem zewnętrznym. Aby instalacja była dobra jakościowo, a równocześnie szybka, warto zastosować kompletne, systemowe rozwiązania. Odpowiadając na te potrzeby Selena oferuje systemy TYTAN WINS a wraz z nimi stworzyła Standard uszczelniania i izolacji okien WINS – pierwszy tego typu dokument normatywny i edukacyjny, definiujący standardy uszczelniania stolarki otworowej.

W skład systemu WINS Flex, rekomendowanego dla nowego budownictwa, wchodzą: piana elastyczna Tytan Professional WINS Flex, folie płynne z tej serii: wewnętrzna i zewnętrza, które zapobiegają tworzeniu się liniowych mostków termicznych na styku okna ze ścianą, a także odpowiedni klej – uszczelniacz. Folie nakłada się łatwo i szybko, dzięki czemu uszczelnienie montażu z ich użyciem jest szybsze niż przy zastosowaniu taśm. System TYTAN WINS zapewnia 20 lat gwarancji na szczelność złącza i jest odporny na działanie promieniowania UV przez okres do 10 lat. Ten 3-warstwowy system izolacji i uszczelniania okien polecany jest szczególnie dla stolarki budowlanej, wielkootworowej i zestawów okien w nowych budynkach, choć można go także wykorzystać w budownictwie istniejącym.

Piana poliuretanowa TYTAN WINS Flex jest doskonałym rozwiązaniem do izolacji stolarki otworowej. Uszczelnia i izoluje przestrzenie między ościeżami a ościeżnicami okien i drzwi wykonanych z drewna, metalu lub PVC. Cechuje się znaczną elastycznością, co pozwala na efektywne tłumienie drgań powstających na granicy ościeżnicy i ściany. Jest to piana o niskim poziomie postekspansji, więc nie ma ryzyka deformacji cienkich ram czy dużych okien. Zapewnia budynkom skuteczną ochronę przed utratą ciepła. Jest też odporna na pleśnie i poprawia izolacyjność akustyczną okien.

zdjecia z sesji

Wspomniane folie mają cechy dobrane odpowiednio do miejsca ich stosowania. Zewnętrzna jest paroprzepuszczalna, co umożliwia odprowadzenie wilgoci, która mogłaby się pojawić między ościeżnicą a ścianą. Charakteryzuje się wysoką przyczepnością, elastycznością i odpornością na szkodliwe warunki atmosferyczne, takie jak promieniowanie UV, kwaśne deszcze i silny wiatr. Folia, którą stosuje się od strony wnętrza, posiada właściwości bariery paroizolacyjnej, co zapobiega przenikaniu wilgoci między ramą a ścianą. Mogłoby to bowiem doprowadzić do obniżenia właściwości izolacyjnych piany.

System WINS Flex ma swoje zastosowanie głównie dla okien i drzwi wstawianych po raz pierwszy w nowym budownictwie. Dla tych wymienianych przygotowano zbliżony system WINS Fix, w którym od zewnątrz zamiast folii stosowana jest piankowa taśma rozprężna. Taśma rozpręża się i w stu procentach wypełnia szczelinę między węgarkiem a ościeżnicą i pozwala odprowadzić wilgoć z muru. Dzięki nasączeniu impregnatem hydrofobizującym, nie chłonie wody i zapewnia pełną szczelność połączenia. Warto podkreślić, że jest to system przeznaczony także do wymiany i renowacji okien w zabytkach. Wyróżnia go łatwość uszczelniania okien w ścianach z węgarkiem bez konieczności naruszania warstwy zewnętrznej elewacji.

Stabilnie zamontowane drzwi

Podobnie jak w przypadku okien, stabilne montowanie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, trwałości, izolacji termicznej i akustycznej, estetyki oraz komfortu użytkowania budynku. Montaż drzwi wewnętrznych składa się z kilku etapów, z czego najważniejszym jest zamocowanie ościeżnicy w otworze i wypoziomowanie jej. Następnie należy uważnie uszczelnić konstrukcję.

Planując zarówno instalację, jak i wypełnienie wolnych przestrzeni, warto wziąć pod uwagę pianę LOWEX GREEN marki Tytan Professional. To piana niskoprężna, nie spowoduje więc odkształcania się ościeżnic. Charakteryzuje się wysoką wydajnością do 60 litrów. Warto też podkreślić brak emisji szkodliwych gazów podczas aplikacji piany i utwardzania, jej wysoką izolacyjność akustyczną oraz bardzo dobrą gęstość komórkową. Jednocześnie o jej unikalnym składzie decyduje udział BIOSELENOLS® – autorskiego surowca, pochodzącego ze źródeł odnawialnych. BIOSELENOLS to w 100% biopochodny poliester, opracowany w dziale badań i rozwoju Seleny dla produktów OCF (pian jednoskładnikowych). Stanowi on odpowiedź na wyzwania związane z dekarbonizacją budownictwa do 2050 roku.

Montaż i izolacja okien i drzwi przy użyciu odpowiednich materiałów odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu każdego budynku. Ich prawidłowa, szczelna instalacja i izolacja termiczna oraz akustyczna zapewniają mieszkańcom nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale przyczynia się też do oszczędności energii i obniżenia kosztów eksploatacji. Wybór wysokiej jakości materiałów montażowych realnie wpływa więc na trwałość i efektywność energetyczną budynków, co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ich inwestorów i użytkowników.