Branża szklarska stoi w obliczu dynamicznych zmian, które redefiniują jej funkcjonowanie. Rosnące koszty energii i surowców, coraz większe oczekiwania klientów względem ekologii, a także wyzwania związane z demografią i rynkiem pracy zmuszają producentów do innowacyjności i elastyczności. Działania podejmowane przez NSG Group, wyznaczają dobry kierunek działań dla całej branży. Warto dowiedzieć się, jak wygląda podsumowanie roku 2024 i prognozy na 2025 w oczach jej ekspertów.
Produkcja – w poszukiwaniu nowych technologii
Produkcja szkła w 2024 roku była wyzwaniem, które wymagało od całej branży elastyczności i zdolności do reagowania na dynamiczne zmiany w otoczeniu rynkowym. Jednym z największych problemów, z jakimi trzeba było się zmierzyć były wysokie koszty energii oraz surowców, stanowiące istotny czynnik wpływający na ekonomikę produkcji i wymagający od producentów efektywnego zarządzania kosztami oraz szukania optymalnych rozwiązań.
Mimo wysiłków i inwestycji w nowe technologie, obecnie stosowany proces float, będący od lat standardem w produkcji szkła, pozostaje najbardziej wydajnym i sprawdzonym rozwiązaniem na rynku, co oznacza, że producenci nadal koncentrują się na jego udoskonalaniu oraz optymalizacji procesów towarzyszących.
W mijającym roku można było zauważyć zmieniające się oczekiwania klientów, które w coraz większym stopniu koncentrowały się na aspektach ekologicznych. – Rosnąca świadomość środowiskowa sprawiła, że szkło o niskim śladzie węglowym stało się jednym z najbardziej pożądanych produktów na rynku. Aby odpowiedzieć na te potrzeby, NSG Group zaplanowała rozpoczęcie produkcji tego rodzaju szkła w zakładzie w Sandomierzu. Jest to krok, który nie tylko umożliwi spełnienie rosnących wymagań klientów, ale także wpisze się w strategię zrównoważonego rozwoju firmy – tłumaczy Jerzy Baran, Dyrektor Operacyjny, Pilkington Polska.
Perspektywy na 2025 rok wskazują, że producenci szkła nadal będą zmuszeni mierzyć się z koniecznością minimalizowania kosztów produkcji, co będzie wymagało dalszego doskonalenia procesów i efektywnego zarządzania zasobami. W nadchodzących miesiącach kluczowym wyzwaniem będzie także utrzymanie konkurencyjności w warunkach wysokich kosztów oraz dynamicznie zmieniających się potrzeb klientów.
Rok 2025 może przynieść również większą dostępność szkła o niskim śladzie węglowym, co stanowi istotny krok w kierunku bardziej ekologicznej produkcji. Inwestycje w tę kategorię produktów będą kluczowe nie tylko dla NSG Group, ale także dla całej branży, która dąży do zrównoważonego rozwoju i redukcji wpływu na środowisko naturalne. – Pozostajemy otwarci na innowacje i nowe możliwości, które mogą pomóc w realizacji tych ambitnych celów, jednocześnie utrzymując najwyższą jakość swoich wyrobów – dodaje Jerzy Baran.
Branża stolarki otworowej – krok w stronę zrównoważonego budownictwa
W 2024 roku branża stolarki otworowej była świadkiem kontynuacji trendów związanych z rosnącym zapotrzebowaniem na szkło energooszczędne oraz ekologiczne. Wynikło to zarówno z obowiązujących regulacji prawnych, jak i stale rosnących kosztów energii, które zmuszały inwestorów oraz producentów do poszukiwania bardziej efektywnych rozwiązań. – Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się szyby dwukomorowe o podwyższonym współczynniku przenikania ciepła, co przełożyło się na wzrost ich sprzedaży o kolejne 3% w porównaniu z poprzednimi latami. Trzeba zauważyć, że wzrasta świadomość ekologiczna na rynku, co znalazło odzwierciedlenie w rosnącym zainteresowaniu szkłem o obniżonym poziomie emisji CO2. Niemniej jednak rozwiązania te znajdują największe uznanie w krajach skandynawskich, podczas gdy inne rynki europejskie dopiero zaczynają wdrażać tego rodzaju produkty. To wskazuje na zróżnicowane tempo adaptacji nowych technologii w różnych regionach – zauważa Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży, Pion Szkła Architektonicznego
Jednym z głównych wyzwań dla branży w 2024 roku była zmienność cen surowców oraz energii. Znacząco wpłynęło to na sytuację rynkową, która w dalszym ciągu pozostawała w fazie stagnacji. Wysokie koszty operacyjne, szczególnie odczuwalne w sektorze budowlanym, ograniczyły skalę inwestycji i zmusiły wiele firm do ostrożniejszego planowania działań. Taki kontekst gospodarczy nie sprzyjał dynamicznemu rozwojowi, choć jednocześnie motywował przedsiębiorstwa do poszukiwania innowacji oraz optymalizacji procesów produkcyjnych.
Prognozy na rok 2025 dla branży stolarki otworowej wskazują na umiarkowany optymizm. – Oczekujemy wzrostu szacowanego na poziomie 2-3%. Choć dynamika zmian nie będzie spektakularna, można przewidywać, że firmy coraz bardziej będą koncentrować się na innowacyjnych rozwiązaniach, szczególnie tych związanych z efektywnością energetyczną oraz ekologią – zdradza Mariusz Kołodziej. W dłuższej perspektywie wzrost inwestycji w takie technologie może wpłynąć na stabilizację rynku oraz jego stopniowy rozwój. Branża ma więc potencjał, by w nadchodzących latach odgrywać kluczową rolę w realizacji celów zrównoważonego budownictwa i redukcji śladu węglowego w architekturze.
Sprzedaż – innowacje odpowiadające na potrzeby klientów
W obszarze sprzedaży produktów szklanych w 2024 roku widoczne były wyraźne zmiany w preferencjach klientów, co zapowiada dalszy rozwój w kierunku innowacyjnych rozwiązań o wartości dodanej. Wśród kluczowych trendów można zauważyć rosnące zainteresowanie produktami „sterowalnymi”, które dostarczają użytkownikom funkcjonalności na żądanie. W odróżnieniu od pasywnych rozwiązań, takich jak grube szyby chroniące przed hałasem, coraz większą popularność zyskują szkła aktywne. Mogą one dostosowywać swoje właściwości, np. ochrona przed światłem, nagrzewaniem czy przyciemnianie, w zależności od potrzeb użytkownika i na jego polecenie, choćby za pomocą smartfona. Takie rozwiązania stanowią swoistą odpowiedź branży na model „na żądanie”, znany m.in. z popularnych usług VOD.
Jednocześnie producenci szkła dostosowują swoje produkty do rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów. W tym kontekście kluczowe znaczenie mają rozwiązania zmniejszające nagrzewanie i ucieczkę ciepła, a także produkty o zredukowanym śladzie węglowym. Wykorzystanie materiałów z recyklingu, możliwe dzięki nieskończonym możliwościom przetwarzania szkła, staje się ważnym elementem strategii producentów w obszarze zrównoważonego rozwoju.
– W 2024 roku zauważalny był wzrost zapotrzebowania na szkło oferujące dodatkowe funkcjonalności poza energooszczędnością. Konsumenci coraz częściej poszukiwali produktów, które zapewniają ochronę przed słońcem, hałasem, a także umożliwiają zachowanie prywatności. Takie rozwiązania odpowiadają zarówno na potrzeby użytkowników indywidualnych, jak i na wymagania projektantów komercyjnych przestrzeni, gdzie estetyka i funkcjonalność odgrywają kluczową rolę – opowiada Ryszard Chłopek, Kierownik Produktów o wartości dodanej, Pilkington Polska. – W 2025 roku branża szklarska może spodziewać się dalszego rozwoju produktów redukujących emisję CO2, a także pogłębiania oferty szkła aktywnego, na przykład w ramach gamy HomeComfort – dodaje.
Można się spodziewać, że coraz większe znaczenie będą miały produkty zasilane energią oraz technologie fotowoltaiczne, które znajdą szerokie zastosowanie w oknach i na fasadach budynków. Takie rozwiązania mogą stać się jednym z motorów rozwoju branży w kontekście globalnych wyzwań związanych z efektywnością energetyczną.
Produkty – redefinicja komfortu w domach i biurach
Nie tylko w minionym roku produkty szklane zyskały duże uznanie jako kluczowy element podnoszący komfort domowy. Klienci oczekują rozwiązań, które ułatwią im funkcjonowanie i pozwolą cieszyć się domowym zaciszem bez konieczności dodatkowego wysiłku. Produkty NSG Group, takie jak LuxComfort, HeatComfort czy DynamicComfort, wprowadzają nową jakość do przestrzeni domowej, oferując funkcjonalności, które jeszcze kilka lat temu były kojarzone wyłącznie z segmentem luksusowym.
– Jednym z kluczowych kierunków rozwoju dla NSG Group na 2025 rok jest rozbudowa gamy produktów HomeComfort, która w założeniu ma łączyć innowacyjne technologie z łatwością obsługi. Planowane wprowadzenie takich rozwiązań jak szkło BIPV do zastosowań okiennych czy SilenceComfort, poprawiające komfort akustyczny, podkreśla rosnące znaczenie personalizowanych produktów, które odpowiadają na różnorodne potrzeby klientów – mówi Ryszard Chłopek, Kierownik Produktów o wartości dodanej, Pilkington Polska. W dobie rosnącej popularności technologii smart home, integracja funkcji szkła z inteligentnymi systemami zarządzania domem staje się jednym z najbardziej perspektywicznych obszarów. Klienci coraz częściej oczekują rozwiązań sterowalnych, takich jak szkło, które pozwala na zdalne przyciemnianie, regulację nagrzewania czy ochronę przed światłem, kontrolowaną za pomocą aplikacji mobilnych.
Trendy na przyszłość wyraźnie wskazują na dynamiczny rozwój technologii grzewczych i inteligentnych rozwiązań w produktach szklanych. Szyby grzewcze, zastępujące tradycyjne kaloryfery, czy minimalistyczne systemy ogrzewania podłogowego to tylko niektóre z innowacji, które mogą zyskać na znaczeniu w nadchodzących latach. Produkty szklane z linii HomeComfort oraz inne innowacyjne rozwiązania rozwijane przez NSG Group mają na celu redefinicję komfortu domowego, czyniąc go bardziej dostępnym i funkcjonalnym. Dzięki integracji nowoczesnych technologii z intuicyjną obsługą oraz możliwościami personalizacji, szkło staje się materiałem przyszłości, który wykracza poza tradycyjne zastosowania, tworząc nowe standardy w budownictwie i aranżacji wnętrz.
Pracownicy – elastyczność i różnorodność kluczem do sukcesu
Trzeba przyznać, że rok 2024 w branży produkcji i przetwórstwa szkła był rokiem bardzo trudnym. Popyt pozostał duży, więc wyzwanie polegało na sprostaniu oczekiwań cenowych klientów, a przecież koszty prowadzenia działalności bardzo wzrosły, w tym koszty pracy. Jest to swoisty paradoks – z jednej strony recesja w wielu branżach zmusza do optymalizacji kosztów, czyli np. redukcji zatrudnienia, z drugiej da się czuć nieustające starania, aby pozyskać i utrzymać pracowników.
Wszystkiemu winna demografia – nasze społeczeństwo nieuchronnie się starzeje. Od wielu lat odnotowujemy ujemny przyrost naturalny (ostatnio –4%). – Skala problemu jest duża i firmy borykają się z wyzwaniem jak być dobrym pracodawcą. Dobrym, czyli jakim? Najlepiej wynagradzającym? Nie, bo niemożliwe staje się przełożenie tego kosztu na klientów. Co więc jest ważne dla naszych pracowników? Etyczne i zgodne z prawem postępowanie kierownictwa, komunikacja pełna szacunku i zrozumienia, możliwość rozwoju potencjału i talentu. Humanizm w zarządzaniu może być naszą przewagą – mówi Monika Kuczyńska, Dyrektor Personalna, NSG Group w Polsce.
Pozostaje temat kosztów pracy, które nadal będą rosły, a tempo wzrostu będzie napędzane brakiem kandydatów do pracy. Utrzymanie pracowników w organizacji aktualnie kosztuje więcej niż inflacja. Nic więc dziwnego, że przyszłość to organizowanie pracy w sposób, który będzie wymagał mniejszej liczby pracowników. Cyfryzacja procesów to trend, który już zmienia sposób w jaki pracujemy. – Możliwości jest dużo – nie ma dnia, aby menadżerowie nie otrzymywali ofert nowych rozwiązań informatycznych. Przewagę będą miały firmy, które podejdą do tematu strategicznie, zadając najpierw pytanie „co chcemy osiągnąć?”, a nie wybierając nowe narzędzie, zwykle niekompatybilne z dotychczasowymi – zapewnia Monika Kuczyńska.
Branża HR też się dygitalizuje i z powodzeniem zastępuje tradycyjne procesy nowym podejściem. Dostęp do platform HR–owych dla pracowników to dzisiaj konieczność. Rejestracja czasu pracy, planowanie absencji, paski płacowe, wnioski o dokumenty i wiele innych mogą dzisiaj być dostępne w aplikacji pracowniczej.
– Kolejne wyzwania przed nami i 2025 będzie w nie obfitował. Zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga dziś mierzenia się z kluczowymi wyzwaniami, takimi jak budowanie EVP, które pozwala zrozumieć, co czyni firmę atrakcyjnym pracodawcą. Niestabilność zamówień wymusza większą elastyczność pracy i rozwój wielozadaniowości, a rosnące koszty pracy utrudniają utrzymanie konkurencyjności. Jednocześnie ciężar pracy fizycznej wymaga inwestycji w technologie odciążające pracowników. Dodatkowym wyzwaniem są różnice międzypokoleniowe, które sprawiają, że integracja pokoleń i wdrażanie inicjatyw takich jak Diversity, Equity and Inclusion stają się priorytetami – wymienia Monika Kuczyńska.
Automotive – wyzwania i innowacje w dynamicznie zmieniającym się rynku
Rok 2024 nie należał do najłatwiejszych również dla branży motoryzacyjnej, głównie ze względu na spadek popytu na nowe samochody, w tym na pojazdy elektryczne. Europejscy producenci znaleźli się pod presją konkurencji ze strony Chin, które oferują tańsze alternatywy, a także zmniejszenia zainteresowania europejskimi modelami na chińskim rynku.
Niemniej samochody autonomiczne to jeden z megatrendów motoryzacyjnych, jednak w porównaniu do zeroemisyjnego transportu, który jest już całkiem rozwinięty, postępuje dość wolno. – W kontekście tego typu pojazdów zauważyliśmy wzrost zapotrzebowania na szkło o zaawansowanych właściwościach technologicznych. Systemy HUD (Head–Up Display) i AR HUD (Augmented Reality Head–Up Display) stają się standardem nie tylko w samochodach premium, ale również w pojazdach niższych klas. Dodatkowo dachowe szyby wyposażone w technologię PDLC (Polymer Dispersed Liquid Crystal), pozwalającą na regulację przepuszczalności światła, to jeden z głównych trendów w pojazdach elektrycznych – tłumaczy Przemysław Bryła, Dyrektor Generalny Pilkington Automotive Poland.
Ponadto rok 2024 zdominowało wprowadzanie szyb dachowych z technologiami PDLC oraz Low–E, które poprawiają efektywność energetyczną pojazdów i wpływają na komfort użytkowników. Jednocześnie producenci szyb muszą zmagać się z wyzwaniami, takimi jak wysokie koszty energii, redukcja emisji CO₂ w całym łańcuchu dostaw oraz trudności w dostosowaniu technologii produkcji do wymogów nowych norm ekologicznych.
Prognozy na 2025 rok wskazują na dalsze wyzwania związane z niepewną sytuacją na rynku motoryzacyjnym. Nowe regulacje dotyczące emisji oraz potencjalny wzrost cen samochodów mogą wpłynąć na spadek sprzedaży. – Trzeba też wspomnieć o rosnącej presji kosztowej na producentów szkła dla sektora automotive, wynikającej z trudnej sytuacji finansowej firm motoryzacyjnych. Wymusza ona wprowadzenie dalszych innowacji przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności produkcji. W tym kontekście rozwój technologii HUD, AR HUD oraz PDLC będzie kluczowym obszarem inwestycji dla producentów szkła – dodaje Przemysław Bryła