Akcja renowacja: malowanie drzwi

Drzwi w niebanalnym odcieniu mogą stać się zdecydowanym wyróżnikiem wnętrza i jego prawdziwą ozdobą. Dlatego gdy przychodzi ochota na aranżacyjne zmiany, można diametralnie odmienić wygląd wnętrza bez wielkiego remontu – wystarczy przemalować drzwi na nowy wyrazisty kolor. Z zachowaniem kilku wytycznych proces ten można przeprowadzić sprawnie i bez nadmiernego wysiłku, osiągając efekt wow.

  Malowanie drzwi to interesujący dekoratorski zabieg, który pozwoli wystrzec się aranżacyjnej nudy. Wystarczy sięgnąć po nieoczywiste kolory, spoza standardowej listy barw, w jakiej najczęściej dostępne są drzwi, aby uzyskać oryginalny efekt i wprowadzić do pomieszczenia dynamiczną nutę. Za sprawą soczystego koloru nawet najbardziej przeciętne wnętrze, któremu brakowało charakteru, zmieni się w całkowicie stylową przestrzeń. Zastosowany na drzwiach i ścianach przedpokoju odcień K319 Flamingo, dostępny zarówno w palecie farb ściennych Tikkurila Optiva, jak i emalii Tikkurila Everal Aqua, wykreuje spektakularny i energetyczny total look, któremu nie pozostanie obojętny żaden miłośnik dobrego designu.

Podwójne czarne skrzydła same w sobie stanowią mocny akcent kolorystyczny we wnętrzu. Zestawione z białymi ościeżnicami dadzą obłędny efekt sprawiając, że w pomieszczeniu zapanuje wysublimowana atmosfera.

Ciekawą alternatywą będze pomalowanie drzwi oraz otaczającej ich ściany czarną farbą Tikkurila Liitu. Cała powierzchnia zmieni się wówczas w tablicę, po której będzie można pisać kredą.

Poradnik DYI: Malowanie drzwi

Przeprowadzenie takiej metamorfozy wcale nie jest trudne. Zanim przystąpimy do malowania drzwi należy zdjąć lub zabezpieczyć okucia, a także oszlifować i odpylić powierzchnię. Kolejny krok to już aplikacja stosownego podkładu, np. Tikkurila Everal Aqua Primer. Przed rozpoczęciem prac najlepiej jest ściągnąć drzwi z zawiasów i położyć na stabilnej powierzchni. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zacząć malowanie od ramy i krawędzi drzwi.  Przed aplikacją farbę Tikkurila Everal Aqua trzeba dokładnie wymieszać. Drzwi należy malować dwukrotnie, zachowując odstęp co najmniej 4 godzin między warstwami. Całkowite utwardzenie farby zajmuje ok 2-3 dni, dlatego do tego czasu drzwi trzeba użytkować ostrożnie.

Więcej wskazówek dotyczących malowania drzwi wewnętrznych z wykorzystaniem farb Tikkurila znajduje się na stronie: https://tikkurila.pl/inspiracje/malowanie-drzwi-w-salonie.