Bezpieczeństwo i ochrona przez cały rok. Co wybrać do domu – rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Jak połączyć estetykę domu z jego funkcjonalnością i bezpieczeństwem? Jednym z rozwiązań, które na to pozwalają jest wykorzystanie zewnętrznych osłon okiennych w postaci rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych. Latem chronią one wnętrza przed słońcem, a zimą przed stratami ciepła. Przez cały rok stanowią dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe i korzystnie wpływają na estetykę budynku.  Wybór osłon okiennych do domu będzie prostszy, jeśli poznamy różnice pomiędzy poszczególnymi produktami i korzyści jakie zapewniają.

Choć idea nowoczesnych okien tarasowych opiera się w głównej mierze na stosowaniu maksymalnie dużych przeszkleń, nie zawsze chcemy, aby pozostawały one niczym nieosłonięte. Dziś niemal każdy budowany lub remontowany dom wyposażony jest w rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe. Wybór pomiędzy nimi to kwestia indywidualna. Warto jednak pamiętać, aby decyzję tę podjąć na etapie budowy lub wymiany okien. W tym artykule przyjrzymy się, jak rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe mogą poprawić komfort życia oraz jakie są ich główne zalety i różnice.

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – czym się różnią?

Wybór między roletami zewnętrznymi a żaluzjami fasadowymi zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto rozważyć przy tym kilka kluczowych aspektów. Podstawową zaletą rolet zewnętrznych są ich właściwości termoizolacyjne, co doceniamy szczególnie zimą. Pomiędzy opuszczoną roletą a oknem tworzy się wolna przestrzeń, tzw. poduszka powietrzna, która zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Oznacza to dla nas wymierne oszczędności w okresie grzewczym. Właściwości izolacyjne rolet docenimy również latem – opuszczając je, zabezpieczamy mieszkanie przed nadmiernym nagrzaniem. Przewagą żaluzji fasadowych nad roletami zewnętrznymi jest natomiast możliwość kontrolowania i regulowania ilości światła słonecznego wpuszczanego do wnętrza. Jest to możliwe dzięki ustawieniu pod odpowiednim kątem lameli. Ponadto żaluzje fasadowe wyróżniają się swoim walorem estetycznym – delikatne lamele stanowią nie tylko ochronę przed słońcem, ale przede wszystkim są elementem tworzącym wizerunek domu, nadającym mu lekkości i eleganckiego, nowoczesnego charakteru mówi Maciej Szczepański, Zastępca Kierownika Działu Badań i Rozwoju KRISHOME, Partnera kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”.

Bezpieczny dom

Zwłaszcza w wakacje, podczas letnich wyjazdów często pozostawiamy dom bez nadzoru na dłuższy czas – może on wtedy stanowić łakomy kąsek dla włamywaczy. Oprócz monitoringu, systemu alarmowego czy też opieki czujnych sąsiadów, poziom ochrony budynku przed włamaniem podnosi również zastosowane rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych.

Rolety zewnętrzne, wykonane z wytrzymałych materiałów takich jak aluminium, tworzą solidną barierę, która skutecznie utrudnia dostęp do wnętrza domu. Mogą być one też wyposażone w rozwiązania antywłamaniowe. Takie zabezpieczenia są dostępne w roletach zewnętrznych KRISHOME. W przypadku modelu z napędem elektrycznym stosowane są tu tzw. wieszaki blokujące, czyli sztywne połączenie między wałem napędowym, a pancerzem rolety, które uniemożliwia podważenie i podniesienie pancerza z zewnątrz.

Rolety zewnętrzne z napędem ręcznym mogą natomiast posiadać stalowe rygle automatyczne, które podczas zamykania rolety automatycznie blokują się w jej prowadnicach. Mechanizm jest skonstruowany w taki sposób, że aby go odbezpieczyć podnoszenie pancerza musi rozpoczynać się od strony napędu. Inaczej rygle pozostaną w prowadnicach uniemożliwiając uniesienie pancerza z zewnątrz. Inne, alternatywne rozwiązanie stanowi zamek baskwilowy umieszczony w dolnej listwie. Działa on tak samo, jak rygiel automatyczny i jest obsługiwany za pomocą klucza.

Żaluzje fasadowe KRISHOME, mimo lżejszej od rolet konstrukcji, również przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa. Modele wyposażone w systemy automatycznego sterowania mogą symulować obecność domowników, podnosząc i opuszczając żaluzje o różnych porach dnia. Taka automatyzacja działa odstraszająco na włamywaczy, którzy szukają łatwych celów.

Najlepsze efekty daje warstwowa ochrona domu, złożona z kilku, zintegrowanych ze sobą poziomów zabezpieczeń przed włamaniem. Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe mogą być połączone z systemami alarmowymi, co dodatkowo zwiększa ochronę. Czujniki ruchu i systemy monitoringu mogą natychmiast powiadomić właściciela i odpowiednie służby o próbie włamania, zapewniając szybką reakcję na zagrożenie. W ten sposób, decydując się na zewnętrzne osłony okienne, nie tylko poprawiamy komfort życia, ale także dbamy o bezpieczeństwo domu podczas naszej nieobecności.

Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe to ważny pod względem wizualny element budynku. Ich wygląd możemy dopasować do designu okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. To możliwe, jeśli w ramach termomodernizacji lub budowy nowego domu zdecydujemy się na komplet stolarki od jednego producenta. Z pełną ofertą nowoczesnych osłon okiennych oraz stolarki otworowej zapoznamy się odwiedzając np. jeden z salonów sieci KRISHOME, gdzie uzyskamy fachową poradę i poznamy ofertę cenową.

***

Partnerzy kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ”: CERESIT, FAKRO, GLASSOLUTIONS, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISHOME, PORTA, LAHTI PRO, PROLINE, POLSKIE STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW STYROPIANU, POLSKA ORGANIZACJA ROZWOJU POMP CIEPŁA (PORT PC), SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI.

Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: APPLiA Polska, EPPA Polska, Instytut Techniki Budowlanej, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”.

Patroni medialni: budnet.pl, budowa.org, budowlanematerialy.eu, budownictwob2b.pl, budownictwo.org, budownictwo.co, Budujemy Dom, Buduj Energooszczędnie, bramy21.pl, Dom Idealny, domszytynamiare.pl, drzwi21.pl, e-izolacje.pl, ekobudowanie.pl, Ekspert Budowlany, e-okna.pl, Forum Branżowe, Globenergia, gramwzielone.pl, green-news.pl, inwestycje.plus, Izolacje, kupdom.com.pl, ladnydom.pl, Ładny Dom, Materiały Budowlane, Monter Stolarki, muratorplus.pl, Murator, Nasz Dekarz, obud.pl, okna21.pl, OKNO Kwartalnik, oknonet.pl, Przegląd Budowlany, RBT Magazyn, receptynadom.pl, regiodom.pl, stolarkabudowlana.eu, stolarstwo.org, Świat Aluminium, Świat Szkła, teraz-srodowisko.pl, termomodernizacja.pl, wybudujemy.com.pl

Zapraszamy do śledzenia działań kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ” na stronie: dobrymontaz.com oraz na Facebooku: facebook.com/dobrymontaz