W czasach, gdy ceny energii dynamicznie rosną, a dostępność surowców energetycznych jest coraz bardziej ograniczona, wzrasta znaczenie budynków o minimalnym zapotrzebowaniu na ciepło. W odpowiedzi na ten trend firma Schüco udoskonaliła swoje flagowe aluminiowe systemy okienne Schüco AWS, podnosząc ich parametry izolacyjności cieplnej nawet do poziomu pasywnego.
Certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt dla systemu okiennego Schüco AWS 90.SI+ optimized
Obecna sytuacja na rynku paliw pokazuje, że modernizacja już istniejących budynków oraz wznoszenie obiektów niemal zeroenergetycznych to jedyny sposób zabezpieczenia się przed takimi kryzysami na przyszłość. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię z nieodnawialnych źródeł daje gwarancję bezpieczeństwa i dalszego zrównoważonego rozwoju, między innymi dzięki obniżeniu emisji CO2 zgodnie z unijnymi celami klimatycznymi w ramach pakietu „Fit for 55”. Budynki neutralne klimatycznie, których koszty utrzymania są niezależne od zmiennych cen energii, zachowają swoją wartość w długiej perspektywie, dlatego już dziś warto inwestować w technologie wysoko energooszczędne i pasywne. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, firma Schüco wprowadziła rozwiązania stolarki aluminiowej AWS optimized, które wyróżniają się o 20% lepszą izolacyjnością cieplną w porównaniu z ich standardowymi odpowiednikami.
Izolacyjność cieplna aż do standardu domów pasywnych
Ulepszone systemy okienne serii AWS są dostępne tak samo jak ich standardowe wersje w dwóch popularnych głębokościach zabudowy 75 i 90 mm. Posiadają ponadto identyczny wygląd oraz subtelną konstrukcję dzięki niewielkim szerokościom czołowym ram. Lepsze parametry uzyskano dzięki wprowadzeniu niewidocznych od zewnątrz, wysublimowanych technologicznie zmian. Wśród nich można wymienić na przykład zastosowanie zoptymalizowanych izolatorów w profilu skrzydła i ościeżnicy, udoskonalonych pod względem cieplnym centralnych uszczelek oraz specjalnej uszczelki przylgowej. W przypadku systemu AWS 75.SI+ optimized pozwoliło to osiągnąć doskonały parametr Uf na poziomie 0,94 W/m2K dla ramy, której szerokość wynosi jedynie 117 mm dla skrzydła wraz z ościeżnicą. Jeszcze lepsze właściwości zapewnia system Schüco AWS 90.SI+ ze współczynnikiem przenikania ciepła dla ramy Uf ≤ 0.8 W/m2K. Oznacza to, że możliwa jest produkcja okien o jeszcze lepszych właściwościach cieplnych bez potrzeby stosowania dodatkowych akcesoriów. Konstrukcje okienne w systemach AWS 75.SI+ o zwiększonej szerokości ramy 178 mm oraz AWS 90.SI+ o szerokości ramy 117 mm uzyskały certyfikaty Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt.
Energooszczędne okna dla architektury przyszłości
To, w jaki sposób budujemy, będzie mieć wpływ nie tylko na klimat i naturalne ekosystemy, lecz także zdrowie przyszłych pokoleń. Budynki muszą nie tylko chronić użytkowników przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, lecz także kreować przyjazną i zdrową przestrzeń do życia i pracy.
– Okna są ważnym elementem kształtującym wewnętrzną równowagę klimatyczną budynków. Dzięki technologii Schüco optimized odpowiadamy na potrzeby rynku i ustanawiamy nowy standard izolacyjności cieplnej naszych systemów – wyjaśnia Product Manager Stefan Hodapp.
Przekrój przez okno blokowe z ukrytym skrzydłem Schüco AWS 90 BS.SI+ optimized, o szerokości ramy 99 mm – w standardzie budownictwa pasywnego Fot. Schüco
Systemy okienne Schüco optimized pokazują, że wysoka efektywność energetyczna w standardzie domów pasywnych może iść w parze z atrakcyjnym, transparentnym designem. Wśród zoptymalizowanych termicznie systemów znajdują się także udoskonalone wersje transparentnych systemów blokowych z ukrytymi skrzydłami w dwóch podstawowych głębokościach zabudowy 75 i 90 mm: AWS 75 BS.SI+ oraz AWS 90 BS.SI+. Dzięki swoim bardzo wąskim ramom zapewniają maksymalny dopływ światła i pozwalają kreować jasne, przestronne wnętrza o ponadczasowym charakterze.
Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl
Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemów okiennych, drzwiowych oraz fasadowych. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 6330 osób zatrudnionych na całym świecie. Oprócz innowacyjnych produktów znajdujących zastosowanie w budynkach mieszkaniowych i komercyjnych, firma specjalizująca się w technologii powłok budynków oferuje profesjonalne doradztwo i cyfrowe rozwiązania na każdym etapie procesu budowlanego – od wstępnej koncepcji i projektu aż po wykonawstwo i montaż. Z Schüco współpracuje 10000 producentów, 30000 biur architektonicznych oraz deweloperów i inwestorów na całym świecie. Założona w 1951 roku firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2021 roku obrót w wysokości 1,995 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl