Dobre praktyki w projektowaniu z wykorzystaniem światła dziennego

Światło dzienne od dawna traktowane jest jako główne źródło oświetlenia w pomieszczeniach. Ten naturalny bodziec towarzyszy nam od zawsze, dostarczając wiele korzyści zdrowotnych. Wciąż uczymy się, jak je w pełni wykorzystać jako ważny czynnik w projektowaniu budynków publicznych i komercyjnych. Odpowiedzią na wyzwania projektowe z wykorzystaniem światła dziennego są nowoczesne rozwiązania w postaci systemów przeszkleń i świetlików kopułowych, rozświetlających pomieszczenia w efektywny sposób.

Zwrot ku naturze

Dzienne światło odgrywa kluczową rolę w naszej codzienności. Z tego powodu staje się coraz częściej jednym z głównych składowych tzw. designu biofilicznego. To swoista filozofia projektowania budynków o różnym przeznaczeniu, w której przywraca się naturę na pierwszy plan. Dosłownie – wprowadzamy do projektu elementy naturalne do środowiska zamkniętego: domu czy miejsca do nauki lub pracy. Skupiając się na tych drugich, poprawiamy well-being: lepsze samopoczucie, zdolność kreatywnego myślenia, większa produktywność, a tym samym redukcja stresu. Dodatkowo, w doświetlonych pomieszczeniach lepiej się uczymy i koncentrujemy. Projektowanie biofiliczne przestrzeni to nie tylko zieleń – żywa zielona ściana w biurze czy pokaźna liczba roślin w szkolnych klasach. To także zapewnienie dostępu do naturalnego światła słonecznego oraz zwrot ku ekologii i ochronie środowiska. Dbając o odpowiednie doświetlenie dzienne, oszczędzamy też poprzez redukcje energii generowanej przez światło sztuczne.

Już na etapie planowania, jak i w trakcie projektowania budynku komercyjnego w zgodzie z naturą, powinniśmy zwrócić uwagę na układ pomieszczeń i okien: pasm świetlnych, systemów przeszkleń czy świetlików, tak aby każdy obszar wewnątrz budynku został doświetlony. Popularne i dobrze doświetlone open space’y stanowią doskonały wybór.  Wpływają pozytywnie nie tylko na relacje międzyludzkie, ale też pozwalają poczuć dystans – odpocząć od tłamszących ścian i małych wnętrz. Co istotne, otwarte przestrzenie powinny mieć możliwość intensyfikowania wpadającego światła przez odpowiednie ustawienie świetlików lub rozwiązania przyciemniające jak np. szyby opalizujące.

Na jakie jeszcze aspekty świetlne należy zwrócić uwagę, projektując budynki przemysłowe, komercyjne i publiczne? W tym pomoże nam przygotowany przez VELUX Commercial Przewodnik projektowania z wykorzystaniem światła dziennego. Wypełniony jest studium przypadków, ciekawymi poradami, wskazówkami, informacjami oraz przydatnymi narzędziami dla architektów i projektantów.

Dostępny jest do pobrania na https://commercial.velux.pl/