Dom to przede wszystkim miejsce odpoczynku. Po ciężkim dniu pracy potrzeba ciszy i spokoju jest więcej niż uzasadniona. Głośna okolica, ruchliwa droga oraz szczekające psy sąsiadów mogą w tym skutecznie przeszkodzić. Hałas to przyczyna ciągłego rozdrażnienia, złego samopoczucia oraz problemów ze snem. Chcąc temu zaradzić – warto jest o tym pomyśleć już w momencie wstawiania okien i drzwi.
Pomiar dźwięku
Poziom natężenia dźwięku mierzony jest w decybelach. Aby zrozumieć, jak wielka jest różnica pomiędzy poszczególnymi dźwiękami, warto wspomnieć, że decybele są jednostką logarytmiczną. Głośność zwiększona o 10 decybeli, jest dziesięciokrotnie większa od pierwotnej, o 20 dB – 100 krotnie, natomiast o 30 dB – aż 1000 krotnie. Dlatego też, zmniejszenie natężenia dźwięku nawet o 1 – 2 decybele daje ogromny efekt.
Jak obliczyć dźwiękoszczelność – izolacyjność akustyczna
Negatywny wpływ na nasz wypoczynek mają dźwięki, których natężenie rozpoczyna się już od 35 decybeli. Wskaźniki izolacji akustycznej mierzone są w tych samych jednostkach, natomiast im większa jest ich wartość, tym mniej dźwięku przenika do środka.
Wyróżniamy wskaźnik właściwy (Rw), oraz adaptacyjne (C oraz Ctr), które stosowane są w zależności od rodzaju dźwięków. Na czym to wszystko polega?
W przypadku, gdy liczymy izolacyjność dla dźwięków o niskiej lub średniej częstotliwości (R1), od Rw odejmujemy wartość C, czyli 1-3 dB. Jeżeli natomiast hałas dotyczy częstotliwości wysokich, to samo robimy z Ctr, które wynosi 4-8 dB i otrzymujemy R2.
Aby obliczyć jak bardzo stłumiony dźwięk z zewnątrz, wystarczy wykonać odejmowanie. Przejeżdżający pociąg wydzielający 80 dB minus okno o R2 50 dB to 30 dB w pomieszczeniu.
„W przypadku standardowych szyb o grubości 4 mm, izolacyjność akustyczna wynosi około 32 dB. Poziom dźwięku, podczas, gdy znamy izolacyjność okna, łatwo jest określić. Jej natomiast – nie da się wyliczyć matematycznie. Dźwięk jest na tyle skomplikowaną materią, że pomiary dokonywane są dopiero po złożeniu oraz zamontowaniu okna, natomiast badania muszą zostać przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych. Dopiero mając gotowe wyniki, producenci są w stanie przewidzieć, jaką izolacyjność akustyczną będzie miało okno wyprodukowane w określony sposób” – mówi specjalista z fabryki okien i drzwi DMD – Tomasz Januszewski.
Dźwiękoszczelność drzwi i okien
Technologia produkcji stolarki nieustannie się rozwija, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie komponentów, które jednocześnie będą cieszyły oko wspaniałym wyglądem, oraz dobrze spełniały swoje funkcje. Dźwiękoszczelność to cecha, która wcale nie musi negatywnie wpływać na inne właściwości.
Jeśli chodzi o okna, pierwszą myślą jest najczęściej zastosowanie bardzo grubego szkła. Mogłoby się również wydawać, że z im większej ilości tafli składa się szyba, tym większa będzie również dźwiękochłonność. Czy jest tak w rzeczywistości?
„Jeżeli będą to tafle tej samej grubości – nic się nie zmieni. Można to wytłumaczyć fizycznie: jak wiadomo, dźwięk jest falą. 4-milimetrowa szyba, przez którą przechodzi; mówiąc w skrócie, „wycina” określoną długość fali. Jeżeli kolejna tafla będzie tej samej grubości, nie zatrzyma tej samej wartości po raz drugi. Dlatego też – do zwiększenia izolacyjności akustycznej, stosowane są szyby o różnych parametrach, na przykład 4 i 6 mm, lub w oknach dwukomorowych – 4, 6, 8 mm” – dodaje Tomasz Januszewski.
Komory, czyli przestrzenie między taflami, wypełniane są natomiast gazem, zapewniając jeszcze lepszą dźwiękochłonność. Standardowo jest to argon, lecz jeszcze lepsze parametry osiągają okna z kryptonem.
W przypadku okien, najwięcej powierzchni zajmują przede wszystkim szyby – w przypadku drzwi – niekoniecznie. Z powodu różnic w budowie, dźwiękoszczelność uzyskiwana jest oczywiście w zupełnie inny sposób.
W drzwiach akustycznych, najważniejsze jest również wnętrze. Wypełnione są kilkoma warstwami płyt, blachy, lub innego materiału. Tutaj – ważną rolę odgrywają uszczelki, oraz odpowiedni docisk skrzydła do ościeżnicy. Niewielka nieszczelność może spowodować nieskuteczność całości.
Klucz do sukcesu? Dobry montaż
Nawet najlepszej jakości okna nie będą spełniać swojej funkcji, jeżeli zostaną źle zamontowane. Nie inaczej jest w przypadku tych, które mają za zadanie tłumić dźwięki. Tutaj, najważniejsza jest przede wszystkim ich szczelność. Jeżeli przepuszczają ciepło, analogicznie – przepuszczają również hałas. Stawiając na jakość jest więc zlecić montaż profesjonalistom.