Pogoda w ciągu roku nas nie rozpieszcza. Zmiany klimatyczne powodują, że coraz częściej doświadczamy ekstremalnych zjawisk pogodowych – ciepłe zimy, upalne lata, gwałtowne burze z ulewami… Przed tymi wszystkimi zjawiskami pogodowymi szukamy schronienia w naszych domach. Jednym z elementów gwarantujących nam domowe bezpieczeństwo i spokój ducha są drzwi wejściowe. Kupując je, skupiamy się zazwyczaj na ich termoizolacyjności, aby chroniły przed wychładzaniem się przedpokoju zimą. Jednak dobre drzwi wejściowe będą chroniły nas także przed gorącym, letnim powietrzem oraz wilgocią i deszczem. Współczesne drzwi zewnętrzne muszą być odporne na każdą pogodę.
Izolacyjność termiczna szczelnych drzwi zewnętrznych
Jednym z najważniejszych współczynników na które należy zwrócić uwagę kupując drzwi wejściowe jest współczynnik przenikania ciepła Określa on izolacyjność termiczną drzwi, a dokładnie wskazuje ilość ciepła przewodzonego w jednostce czasu przez 1m² przegrody przy różnicy temperatur jednego Kelwina po obu jej stronach. Według zaktualizowanej w tym roku normy europejskiej, a tym samym polskiej, nie może być on wyższy niż 1,3 W/m²K. To tylko jeden z parametrów jakimi powinny charakteryzować się szczelne drzwi zewnętrzne na lato. Drugim ważnym czynnikiem jest przepuszczalność powietrza, określana przez pięć klas od 0 do 4. Najniższą, a zatem najlepszą przepuszczalnością powietrza charakteryzują się drzwi o najwyższej, czwartej klasie. Jeśli chcemy kupić szczelne drzwi zewnętrzne na lato, muszą one posiadać oba te parametry potwierdzone badaniami w niezależnych laboratoriach.
Budowa szczelnych drzwi zewnętrznych
Za właściwości, którymi charakteryzują się przegrody zewnętrzne odpowiada ich konstrukcja oraz jakość użytych materiałów. Jednym z najlepszych materiałów konstrukcyjnych dla drzwi zewnętrznych jest niewątpliwe drewno, które charakteryzuje się samo w sobie niską przewodnością cieplną. To dlatego drewniane podłogi nie są zimą chłodne, a drewniane drzwi w lato nie parzą dłoni, nawet jeśli są umiejscowione od słonecznej strony budynku. Kupując drzwi powinno się także zwrócić uwagę na liczbę uszczelek i zastosowany próg. Szczelne drzwi wejściowe są wyposażone w minimum dwa komplety uszczelek obwodowych oraz ciepły, termiczny próg. A wszystko to powinno iść w parze z listwowym zamkiem, który zapewni odpowiedni docisk skrzydła do ościeżnicy.
Drewniane, szczelne drzwi zewnętrzne CAL – piękne i ciepłe
Jeśli poszukujecie szczelnych drzwi zewnętrznych na lato i ciepłych zimą warto sprawdzić bezkonkurencyjne na rynku drzwi z standardzie Arktycznym od CAL. Dlaczego bezkonkurencyjne? Jako jedyne na rynku posiadają certyfikat CPH Component, którego uzyskanie wymagało przebadania nie tylko przenikalności cieplnej i przepuszczalności powietrza, ale również odporności na obciążenie wiatrem, wodoszczelności, właściwości akustycznych oraz zachowania się między różnymi klimatami. Drzwi w standardzie Arktycznym to współczynnik na poziomie 0,76 W/m²K, czwarta, najwyższa klasa przepuszczalności powietrza, ciepły próg i aż trzy komplety obwodowych uszczelek. Prawdziwy Mercedes wśród drzwi, który dodatkowo możemy wykonać w jednym z setek kolorów palety RAL czy NCS, aby idealnie dopełniały elewację Twojego bezpiecznego, ciepłego zimą i chłodnego latem domu. Sprawdź już teraz.
Źródło: https://www.drzwi-cal.pl/