Nawet najlepszej jakości stolarka okienna nie spełni swojego zadania, jeśli zostanie zamontowana w sposób niewłaściwy. Jak wyglądają kolejne etapy prawidłowego montażu okien? Co stanowi najczęstsze błędy i w jaki sposób należy ich unikać?

Skrupulatne zaplanowanie i przejście przez każdy etap prawidłowego montażu okien ma kluczowe znaczenie dla trwałości i efektywności energetycznej całego budynku. Nawet najmniejsze niedociągnięcia montażowe mogą prowadzić do mostków termicznych, problemów z wilgocią czy obniżenia komfortu użytkowania pomieszczeń. Jak się zatem odpowiednio do tego zabrać?
Dostawa okien
Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do montażu jest analiza stanu, w jakim okno dociera na budowę. Okna często dostarczane są na listwach transportowych, które nie zawsze są odpowiednie do montażu. Kluczowym jest sprawdzenie czy profil spełnia funkcje listwy montażowej i czy poziom izolacyjności takiej listwy jest dla nas zadowalający. Większość standardowych listew transportowych nie gwarantuje odpowiedniej izolacyjności cieplnej, co może skutkować powstawaniem mostków termicznych.

– Z tego względu stworzyliśmy listwę montażowo-transportową MAAGtherm Profil, która zapewnia odpowiedni współczynnik przenikania ciepła – poniżej 0,9 W/m²K oraz odpowiednią szczelność. Pozwala to na zminimalizowanie strat energetycznych i ułatwia prawidłowy montaż. Dzięki tej technologii, producent okien może wyposażyć swoje produkty w odpowiednią listwę już na etapie produkcji, a montażyści – zamontować okno z wykorzystaniem tego nowoczesnego rozwiązania, bez konieczności zastanawiania się, czy ta listwa spełnia normy i gwarantuje nam tzw. ciepły montaż – wskazuje Robert Szmel-Łotocki z firmy MAAG Polska.
Przygotowanie otworu okiennego
Przed osadzeniem okna otwór okienny musi być odpowiednio przygotowany. Przede wszystkim konieczne jest zapewnienie, aby cała powierzchnia, na której będzie osadzane okno, była stabilna, wyrównana oraz pozbawiona zanieczyszczeń. Dodatkowo gruntowanie otworu eliminuje kurz i pył oraz poprawia przyczepność stosowanych materiałów uszczelniających.
– W przypadku montażu okien bez skrzydła o dużych gabarytach zaleca się uprzednie wyjmowanie szklenia, z kolei w standardowych oknach skrzydłowych demontaż skrzydeł przed montażem. Czynności te pozwalają na dokładniejsze osadzenie, wypoziomowanie i ustabilizowanie ościeżnic. Montaż ościeżnic może odbywać się poprzez zastosowanie kotew systemowych, które są wcześniej przytwierdzane do ościeżnic, lub bezpośrednie przykręcenie okna przez ramę do muru – mówi Robert Szmel-Łotocki z firmy MAAG Polska.
Poziomowanie i stabilizacja okna
Aby stolarka okienna działała poprawnie przez lata, trzeba zwrócić uwagę na jej prawidłowe wypoziomowanie. Okno nie może być przekrzywione ani powodować samoczynnego otwierania lub zamykania się skrzydeł. W procesie klinowania szczególną uwagę skupmy na zachowaniu odpowiednich szczelin montażowych w celu prawidłowego uszczelnienia.
– Sprawdźmy, czy otwory odwodnieniowe ościeżnicy są drożne, w szczególności te frezowane od dołu, ponieważ ich blokada może prowadzić do problemów z prawidłowym odprowadzaniem wody co może skutkować pojawieniem się wilgoci na elewacji budynku, zaciekaniem wody do wewnątrz – dodaje ekspert firmy MAAG Polska.
Wypełnienie szczelin i zabezpieczenie montażu
Po zamontowaniu okna, przestrzeń między ościeżnicą, a murem musi zostać odpowiednio wypełniona. Najczęściej stosuje się do tego piankę montażową, która zapewnia dobrą izolację termiczną, ale wymaga ona dodatkowego zabezpieczenia przed promieniowaniem UV, ponieważ bez ochrony szybko traci swoje właściwości.

– Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie taśmy rozprężnej, która nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ sama w sobie jest odporna na czynniki zewnętrzne. W przypadku zastosowania piany montażowej, dobrą praktyką jest stosowanie taśm zewnętrznych i wewnętrznych, które chronią piankę przed degradacją i zapewniają szczelność połączenia – mówi Robert Szmel-Łotocki z firmy MAAG Polska.
Montaż parapetów i finalizacja prac
Kolejnym etapem montażu jest zamontowanie szyby w przypadku stałego szklenia lub skrzydeł i ich odpowiednia regulacja na zawiasach. Następnie przystępuje się do instalacji parapetów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wykorzystanie listwy montażowej MAAGtherm Profil pozwala na precyzyjne dopasowanie parapetów oraz gwarantuje skuteczne oddzielenie strefy wewnętrznej od zewnętrznej, co minimalizuje ryzyko mostków termicznych i zwiększa efektywność energetyczną okna.
Prawidłowy montaż okien wymaga znajomości technologii oraz dbałości o detale. Wybór odpowiednich komponentów, precyzyjne osadzenie okna oraz jego uszczelnienie zapewnia trwałość i komfort użytkowania. A w erze rosnących wymagań dotyczących efektywności energetycznej i ekologii, nowość od MAAG Polska stanowi fundament dla przyszłości budownictwa energooszczędnego i pasywnego. MAAGtherm Profil to przełomowe rozwiązanie, które odpowiada na współczesne wyzwania w zakresie energooszczędności, trwałości i efektywności montażu stolarki otworowej. Wszechstronność zastosowań, zaawansowana technologia uszczelnienia oraz możliwość dostosowania do różnych systemów czynią tę listwę niezbędnym elementem nowoczesnych projektów budowlanych.
MAAG Polska od początku swojego istnienia jest firmą produkcyjną, dostarczającą na rynek akcesoriów meblowych wysokiej jakości obrzeża PVC. Oferta obrzeży meblowych zawiera wszystkie standardowe rozmiary, dopasowane do dekorów oraz grubości płyt oferowanych przez wiodących producentów europejskich. MAAG Polska jest jedynym polskim producentem, który dostarcza swoje wyroby tuż na drugi dzień.