Jak uchronić się przed włamaniem?

Doświadczony włamywacz potrzebuje zaledwie 10 minut, by splądrować dom! Dzięki obserwacji wybranego obiektu, złodzieje często znają preferencje domowników dotyczące zostawiania otwartych okien lub uchylonych drzwi balkonowych podczas ich nieobecności. Co zatem możemy zrobić, by zabezpieczyć nasz dobytek przed włamaniem? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek z firmy AWILUX, produkującej stolarkę okienno-drzwiową w klasie premium.

Pora jesienno-zimowa, a co za tym idzie, szybciej zapadający zmierzch, sprzyjają włamywaczom. To czas, w którym intruzi korzystają z szybko zachodzącego słońca i uśpionej czujności domowników. W tym okresie na nieprzyjemności związane z wizytą złodzieja szczególnie narażeni są mieszkańcy najniższych kondygnacji kamienic, bloków lub domów jednorodzinnych. Jaka jest najczęstsza droga włamywaczy do ich środka? Według archiwalnych danych Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, na 18 odnotowanych włamań, aż w ośmiu przypadkach sprawcy przedostali się do wnętrza domu lub mieszkania oknem – zarówno tarasowym, jak i balkonowym. Co zrobić, aby uniemożliwić włamywaczom wejście tą drogą?

fot. AWILUX

W przypadku drzwi balkonowych i okien przesuwnych możemy zastosować szereg rozwiązań, które zdecydowanie utrudnią włamanie. Przykładami są wkładki patentowe, dodatkowe zaczepy antywłamaniowe czy rygle zabezpieczające. Drzwi balkonowe możemy wyposażyć również w szybę antywłamaniową – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Niezabezpieczone okno czyni złodzieja

Oczywiście złodzieje mogą dostać się do naszych domów lub mieszkań niemalże niezauważeni nie tylko za pomocą niezamkniętych drzwi balkonowych czy okien przesuwnych. Innym sposobem na niemal bezszelestne wtargnięcie do środka jest podważenie okucia – zwłaszcza tego o niskim standardzie wyposażenia antywłamaniowego:

Proste okucia włamywacz może pokonać bez użycia specjalnych narzędzi – wystarczy do tego zwykły śrubokręt. Dlatego dobrze zabezpieczone okna mogą uchronić mieszkańców przed włamaniem. Warto więc wyposażyć dom w okna i drzwi z okuciami antywłamaniowymi, które opisywane są przez klasę odporności na włamanie wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

A o jakie klasy chodzi? Klasa RC1N oznacza rozwiązanie, w którym zastosowano dodatkowe zaczepy antywłamaniowe, klamkę z kluczykiem i wklejanie listewek przy szybowych lub szyby, rozwiązanie to skutecznie blokuje dom przez włamaniem dokonanym przy użyciu siły. Natomiast RC2N, posiada jeszcze większa liczbę zaczepów antywłamaniowych i dodatkowych zabezpieczeń mających utrudnić wyważenie okna,  wyposażenie jak  chroni przed otwarciem przy pomocy narzędzi typu śrubokręt czy szczypce.

Jeżeli mówimy o pełnym certyfikacie antywłamaniowym RC2, to dodatkowo dochodzi szyba klejona tzw. P4. W takim przypadku otrzymujemy pełne zabezpieczenie antywłamaniowe pod względem stłuczenia i wyważenia okna – dodaje ekspert AWILUX.

fot. AWILUX

Poza okuciem i szybą, dodatkowe zabezpieczenie stanowią klamki – na przykład te z kluczykiem oraz ze specjalnym mechanizmem blokującym, który zapobiega przesunięciu okna w momencie, gdy nieproszony gość próbuje popchnąć okucie od zewnątrz.

Nowoczesność dedykowana bezpieczeństwu

W zabezpieczeniu posesji pomogą również inteligentne systemy do zarządzania domem, które dają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa również wtedy, gdy znajdujemy się z dala od miejsca zamieszkania. Korzystając z nowoczesnych systemów możemy w trakcie nieobecności automatycznie zamykać drzwi, zasunąć rolety czy sterować oświetleniem w sposób, który będzie sugerował, że w domu nadal obecni są domownicy. Kolejnym sposobem na odstraszenie włamywaczy jest oświetlenie z czujnikami ruchu – które może funkcjonować samodzielnie lub jako element systemu domu inteligentnego.

Zarządzanie domem przez aplikację pozwoli domownikom cieszyć się maksymalnym bezpieczeństwem. W kontroli nad domem pomoże system TaHoma – serce domu inteligentnego, które nie tylko w inteligentny sposób będzie współpracował ze stolarką otworową i systemami osłonowymi AWILUX, ale także umożliwi kontrolę nad domem za pomocą jednego przycisku – z każdego miejsca na świecie – podpowiada Rafał Buczek z AWILUX.

fot. AWILUX

System TaHoma zapewnia pełne bezpieczeństwo mieszkańcom podczas ich obecności, jak i nieobecności w domu. Możliwość kontroli tego, co dzieje się w naszym domu, jeśli znajdujemy się w innym mieście lub kraju, pozwala na szybką reakcję w ryzykownych sytuacjach. System umożliwia sprawdzenie, czy dom nie jest narażony na wizytę nieproszonych gości, ale również pozwala na szybkie zasunięcie rolet, gdy zbliża się silna wichura lub na włączenie ogrzewania, kiedy za oknami mróz, a my jesteśmy w drodze do domu.

Bezpieczny dom zaczyna się od bezpiecznych okien i drzwi balkonowych, dlatego montując odpowiednio zabezpieczoną stolarkę oraz decydując się na inteligentne systemy zarządzania domem możemy efektywnie zabezpieczyć nasz dom i najbliższych przed włamaniem. Specjaliści w sieci salonów AWILUX doradzą przy wyborze takich okien i drzwi, by nasz dom i mieszkanie były w pełni bezpieczne.

Dodatkowe informacje o firmie Awilux:

Awilux Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy SCHÜCO. Oznacza to solidność, rygorystycz-ne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne i wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem Awilux Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.: dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Awilux Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów SCHÜCO  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu Awilux dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.