Kreatywna architektura z użyciem nowoczesnych portfenetrów

Wymiana okien to tuż obok układania ocieplenia jedna z głównych prac wykonywanych podczas termomodernizacji elewacji budynku. Oprócz poprawy parametrów cieplnych i komfortu mieszkania, nowa stolarka może całkowicie odmienić architekturę domu, co pokazują przykłady zastosowań nowoczesnych portfenetrów.

Modernistyczny dom z portfenetrami Schüco z całoszklaną balustradą Fot.: Schüco

Wymiana stolarki nie musi polegać tylko na montażu okien o lepszym współczynniku przenikania ciepła, lecz może stać się nawet punktem wyjścia do zmiany architektury całego budynku. Nowoczesne, energooszczędne systemy okienne z PVC-U umożliwiają produkcję okien o większych wymiarach i węższych optycznie ramach. Na popularności zyskują również tzw. portfenetry, czyli stosowane na wyższych piętrach wysokie niemal na całą kondygnację okna zabezpieczone balustradą. W tradycyjnych rozwiązaniach metalowa balustrada chroniąca przed upadkiem jest mocowana bezpośrednio do ściany, co nie zawsze wygląda estetycznie i wiąże się z przerwaniem ciągłości nowo ułożonej warstwy termoizolacji. Takiego problemu można uniknąć, stosując portfenetry w systemach Schüco LivIng, w których balustrada jest fabrycznie zintegrowana z ramą okienną. To nowoczesne rozwiązanie jest nie tylko bardzo praktyczne, lecz także wygląda elegancko i minimalistycznie.

Przykład modernizacji domu z użyciem
całoszklanej balustrady zintegrowanej z oknem Schüco LivIng

Kiedy warto zastosować portfenetr?

Przykład zastosowania portfenetrów Schüco z różnymi rodzajami balustrad

Duże okna sięgające od podłogi do sufitu to bardzo modne rozwiązanie, które często pojawia się w nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych. Na wyższych piętrach, ze względów bezpieczeństwa, przyjmują one formę okna z balustradą, czyli portfenetru. Tego typu konstrukcje okienne zastępują również drogie w realizacji i nieefektywne energetycznie balkony. Nie ma żadnych przeszkód, aby zastosować takie rozwiązanie również w już istniejącym domu. Niekiedy w kompleksowo modernizowanych budynkach balkony umieszczane nad parterem są specjalnie zabudowywane, co pozwala powiększyć przestrzeń mieszkalną i uzyskać bardziej zwartą bryłę budynku, a tym samym poprawić jego charakterystykę energetyczną. W takich przypadkach zamiast zwykłych okien warto zastosować portfenetry, które stanowią namiastkę balkonu. Nie tylko zapewniają lepszy widok na zewnątrz, lecz także umożliwiają sprawną wentylację pomieszczeń. Portfenetry to idealne rozwiązanie również w przypadku wąskich pomieszczeń, gdyż pozwalają wpuścić maksymalną dawkę światła dziennego do wnętrza. Przede wszystkim jednak portfenetry mogą nadać budynkowi lżejszy, ultranowoczesny wygląd.

Modelowanie elewacji z użyciem portfenetrów Schüco

Nowoczesne portfenetry Schüco cechują się klarownym, minimalistycznym designem, gdyż balustrada jest w tym przypadku zintegrowana bezpośrednio z ościeżnicą okienną. Ponadto dobierając kolor ram okiennych oraz rodzaj i odcień balustrady, można dopasować portfenetr do wyglądu elewacji, zastosowanych na niej akcentów dekoracyjnych, dachu czy nawet ogrodzenia. Dzięki różnym konstrukcjom balustrad można również kreować ciekawe akcenty architektoniczne. Do wyboru są aż cztery wzory balustrad – z wypełnieniem z pionowych, aluminiowych prętów, poziomych rur i prętów ze stali nierdzewnej lub z bezpiecznym szkłem warstwowym typu VSG. Dodatkowym wariantem jest konstrukcja mieszana, szklano-metalowa. Najczęściej wybieranym wariantem są pionowe balustrady, które podkreślają wysokość skrzydła okiennego i optycznie je wysmuklają, a ponadto pasują do ogrodzeń o tej samej budowie. Natomiast balustrada złożona z elementów poziomych poszerza optycznie skrzydła okienne. W zależności od oczekiwanego efektu estetycznego pręty mogą być rozmieszczane w różnych rozstawach z prześwitem do 120 mm. W przypadku większych elementów okiennych balustrada może mieć rozpiętość nawet do 2 m. Coraz większą popularność zyskują również transparentne wypełnienia całoszklane. Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie kompozycja elewacji wyklucza zastosowanie dodatkowych ozdobnych elementów, które mogłyby ją zaburzyć.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad

Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemów okiennych, drzwiowych oraz fasadowych. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 6330 osób zatrudnionych na całym świecie. Oprócz innowacyjnych produktów znajdujących zastosowanie w budynkach mieszkaniowych i komercyjnych, firma specjalizująca się w technologii powłok budynków oferuje profesjonalne doradztwo i cyfrowe rozwiązania na każdym etapie procesu budowlanego – od wstępnej koncepcji i projektu aż po wykonawstwo i montaż. Z Schüco współpracuje 10000 producentów, 30000 biur architektonicznych oraz deweloperów i inwestorów na całym świecie. Założona w 1951 roku firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2021 roku obrót w wysokości 1,995 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl