Duży liść spoczywający delikatnie na lekkich filarach – to symboliczny obraz który zainspirował twórców ikonicznego dachu nowego kompleksu przemysłowego Nice w Brazylii. Nice – globalny lider w sektorze Smart Home, Security oraz Home and Building Automation, powierzył zaprojektowanie i wybudowanie nowej siedziby firmy w Brazylii – kompleksu, który ma być wysoce awangardowy i ekologicznie zrównoważony – prestiżowej pracowni MC A – Mario Cucinella Architects. Prace budowlane postępują w szybkim tempie, a ich zakończenie planowane jest na czerwiec.
Futurystyczny kompleks, zajmujący powierzchnię 20 000 metrów kwadratowych, powstaje w miejscowości Limeira, na północny zachód od São Paulo. Budynek zaprojektowany zgodnie z wymogami certyfikacji LEED, wyznacza wzorzec dla zrównoważonej architektury przemysłowej.
Brazylijska siedziba firmy Nice została pomyślana jako inteligentna fabryka, inspirowana zasadami Przemysłu 4.0. Nowe podejście do produkcji oparte zostało na wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, zaprojektowane z myślą o poprawie warunków pracy, stworzenia zrównoważonego modelu biznesowego oraz zwiększenia wydajności i jakości produkcji. Projekt realizowany jest dzięki inwestycji o wartości ponad 20 milionów Euro. Kompleks będzie jednym z międzynarodowych centrów badań i rozwoju Nice.
Projekt stworzony przez MC A ma na celu reinterpretację koncepcji zakładu produkcyjnego poprzez nawiązanie dialogu ze społecznością i otaczającym środowiskiem. Budynek charakteryzuje się świetlistą fasadą centralną, wychodzącą na główną drogę publiczną. Składa się z lobby, dwóch pięter biurowych, powierzchni wspólnych i pomieszczeń szkoleniowych. Produkcja znajduje się w tylnej części i jest połączona z głównym atrium przez duże okno, z którego wszyscy odwiedzający mogą obserwować zautomatyzowany proces produkcji, przekształcając całą infrastrukturę w „show-factory”. W tylnej cześci budynku znajduje się system podwieszanych ścieżek, zanurzonych w otaczajcym go lesie, które prowadzą do pomieszczeń służbowych dla pracowników.Nowa siedziba główna Nice w Brazylii została zaprojektowana tak, aby zminimalizować zużycie energii. Zastosowano tu szereg aktywnych i pasywnych narzędzi, które wykorzystują korzystne warunki klimatyczne. Dzięki temu przez dużą część roku firma nie musi korzystać
z zewnętrznej sieci zasilania, co wspiera globalne cele firmy w zakresie redukcji CO2.
Budynek w sposób pasywny współgra z łagodnym klimatem Limeiry, zapewniając cień i pozwalając, by rozproszone światło docierało do wszystkich przestrzeni roboczych. Obszar produkcyjny, dzięki połączeniu masy termicznej i naturalnej wentylacji, funkcjonuje przez cały rok (bez konieczności chłodzenia lub ogrzewania), podczas gdy salony wystawowe i biura korzystają z systemu mieszanego, który zachęca do naturalnej wentylacji, zmniejszając tym samym całkowite obciążenia chłodnicze.
Ikoniczny dach jest nie tylko głównym elementem architektonicznym, ale także najważniejszym pasywnym urządzeniem środowiskowym, oferującym ochronę przed bezpośrednim oddziaływaniem słońca w najgorętszych miesiącach roku. Miasto Limeira charakteryzuje się dużymi kątami nasłonecznienia, dzięki czemu w łatwy sposób można całkowicie zacienić szklane fasady w środkowych godzinach dnia, redukując promieniowanie słoneczne o 47% unikając w ten sposób ryzyka przegrzania.
Kompleks przez dwie trzecie roku wykorzystuje również wentylację naturalną, dzięki dostępowi do otwieranych elementów elewacji oraz integracji ruchomych otworów w patio, które przekształcają go w gigantyczny komin wentylacyjny. Zbiornik na wodę o pojemności 60 metrów sześciennych przechowuje wodę deszczową do ponownego wykorzystania do nawadniania.
Projekt aranżacji krajobarazu stanowi interpretację różnorodności biosfery terenów Cerrado, drugiego co do wielkości biomu w Brazylii, w którym znajdziemy zarówno obszary trawiaste, sawannę oraz formacje leśne. Obszar podzielony jest na pięć części inspirowanych lokalną przyrodą. Tak zaprojektowany krajobraz nie tylko podnosi wartość bioróżnorodności całego obszaru, ale aktywnie przyczynia się do gospodarowania wodami opadowymi poprzez kierowanie wody do dużego basenu w dolnej części obszaru.
„Zrównoważony rozwój jest podstawowym elementem tworzenia architektury. Patrząc na historię, zawsze potrzebowaliśmy związku z materią, a energia pochodziła wprost z klimatu: słońca, wiatru, światła. Projekt przywraca symbiotyczną relację między strukturą architektoniczną a naturą, wchodząc w interakcję z krajobrazem i reinterpretując tradycyjne brazylijskie elementy architektoniczne, jednocześnie faworyzując wykorzystanie wszystkich jego pasywnych cech”” – mówi Mario Cucinella, założyciel i dyrektor kreatywny MC A. – Architekci Mario Cucinella.
„Kontynujemy nasze zaangażowanie w realizację tego niezwykle wartościowego projektu, będącego wynikiem bardzo konkretnych wyborów: od wykonawcy, przez dobór materiałów, po zainstalowane technologie, co jest częścią naszej międzynarodowej ścieżki zrównoważonego rozwoju. – deklaruje Lauro Buoro, Prezes i założyciel Nice – Strategia biznesowa uwzględnia w coraz większym stopniu środowisko i społeczeństwo, w którym działamy. Nowa brazylijska siedziba Nice, sygnowana przez prestiżowe Studio Mario Cucinella Architects, konsekwentnie ucieleśnia nasze wartości i ma być świetną okazją do rozwoju i nowego modelu zdolnego sprostać wyzwaniom współczesnego świata”.
„Nowa siedziba i zakład produkcyjny Nice” – dodaje Leonardo Sanchez, dyrektor generalny Nice Brasil, oddziału Nice od 2011 roku i ważnego ośrodka referencyjnego dla rynku latynoamerykańskiego – „będzie stanowić prawdziwy punkt zwrotny dla warstwy społeczno-gospodarczej Limeiry. Będzie najnowocześniejszym centrum, które zaoferuje swoim pracownikom innowacyjne doświadczenie zawodowe, w którym będą mogli stale się rozwijać i udoskonalać swoje umiejętności, zgodnie z wartościami różnorodności i integracji Nice. Oprócz tego, jest też złożonym projektem pod względem odpowiedzialności społecznej, integrującym przemysł, społeczność
i środowisko.” – podsumowuje Sanchez.
Zespół architektów Mario Cucinella: Mario Cucinella, Andrea Rossi (dyrektor projektu), Michele Olivieri (kierownik projektu), Alessio Naldoni, Elena Biason, Maria Pazzaglia, Mariangela Toscano, Angelo Ungarelli, Valerio Vincioni, Augusta Zanzillo (koordynator BIM), Yuri Costantini (twórca wzorów).
Zespół wizualny Mario Cucinella: Alessia Monacelli, Guglielmo Barbieri (Mario Cucinella Architects).
Nice
Założona na początku lat 90. firma Nice jest światowym liderem sektora Smart Home, Security, Home and Building Automation, oferującym kompleksową gamę zintegrowanych rozwiązań do automatyzacji bram wjazdowych, bram garażowych, osłon przeciwsłonecznych, systemów parkingowych, bezprzewodowych systemów alarmowych i systemów bezpieczeństwa
dla domu i przemysłu. Oferuje również szeroką gamę inteligentnych i zintegrowanych urządzeń i systemów do zastosowań mieszkaniowych i komercyjnych z zakresu bezpieczeństwa i kontroli dostępu, sztucznej inteligencji (AI), zdrowia i wellness, zarządzania energią oraz sprzętem AV. Nice wdraża strategiczny plan ekspansji i rozszerza portfolio oferowanych produktów i zintegrowanych platform. Firma pozostaje zaangażowana w oferowanie szerokiej gamy dostosowywalnych, przyjaznych dla użytkownika końcowego rozwiązań i dąży do wzmocnienia ekspansji na rynkach o wysokim potencjale wzrostu, umacniając i odnawiając swoją markę, by konkurować w nowych segmentach rynku. Obecnie Nice może pochwalić się organizacją liczącą ponad 3000 profesjonalistów na pięciu kontynentach, a także 15 centrami badawczo-rozwojowymi i 14 zakładami obsługującymi partnerów i klientów w ponad 100 krajach na całym świecie. www.niceforyou.com
LinkedIn I Facebook I Twitter I Instagram
#nice #niceforyou #smarthome #homesecurity #homeautomation
O Nice Polska
Polski oddział Nice jest jednym z pierwszych międzynarodowych oddziałów włoskiej firmy Nice – światowego sektorów Smart Home, Security, Home and Building Automation. Od 1996 roku, z dystrybutora podstawowych rozwiązań do automatyzacji bram i rolet, Nice Polska stał się dostawcą kompleksowych systemów automatyki dla domu i przemysłu. Obecnie Nice Polska oferuje: automatykę do bram przesuwnych, skrzydłowych, garażowych, przemysłowych oraz rolet, segmentowe bramy garażowe, systemy parkingowe, systemy kontroli ruchu pieszych oraz wideodomofony. www.nice.pl
O FIBARO
FIBARO to globalna marka działająca w branży Internetu Rzeczy (Internet of Things), dostarczająca rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej. System FIBARO w przeciągu zaledwie kilku lat, zadomowił się na sześciu kontynentach, stając się jednym z najbardziej zaawansowanych, bezprzewodowych systemów inteligentnego domu na świecie. FIBARO jest systemem w całości stworzonym, rozwijanym i produkowanym w Polsce – zarówno siedziba, jak i fabryka FIBARO znajdują się pod Poznaniem. Firma zatrudnia niemal 250 pracowników. Od lipca 2018 r. marka jest częścią Nice, globalnego lidera sektora Smart Home, Security, Home and Building Automation. Dzięki otwartości i kreatywności pracowników FIBARO, tworzymy łatwe w użyciu i niezawodne urządzenia, oprogramowanie oraz usługi, które ułatwiają życie ludzi, dbając o ich codzienny spokój i wygodę. www.fibaro.com