Najpopularniejsza sądecka bizneswoman. Już 30 lat w firmie WIŚNIOWSKI

Pierwsza kobieta firmy Wiśniowski – największego polskiego producenta bram, okien, drzwi oraz systemów ogrodzeniowych. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w finansach i rachunkowości, absolwentka WSB-NLU. Sądecka bizneswoman oraz promotorka zatrudnienia płci pięknej w tym regionie świętuje 30 lat pracy w przedsiębiorstwie, w którym od 22 lat pełni funkcję Prezesa Zarządu. – Ja po prostu lubię pracować – komentuje skromnie swój jubileusz prezes Krystyna Baran.

Wśród 20% polskich prezesek – „Nie narzekaj – działaj”

Według danych za rok 2021 promowanych w ramach kampanii „Wiedza nie ma płci” aż 80% stanowisk prezesów i 75% stanowisk członków zarządu w polskich firmach zajmują mężczyźni. W takiej rzeczywistości nie łatwo odnaleźć się dwudziestu procentom polskich prezesek, do których grona Krystyna Baran należy od 2000 roku. Na ten stan rzeczy Prezes Zarządu firmy Wiśniowski jednak nigdy nie narzekała. – Jako siódmy pracownik i pierwsza zatrudniona w firmie WIŚNIOWSKI kobieta, jestem dumna, że w przeciągu minionych trzech lat udało nam się znacznie zwiększyć zatrudnienie wśród kobiet, dla których pracy na Sądecczyźnie wciąż brakuje – mówiła prezes Krystyna Baran w czasie przemówienia w ramach wizyty premiera Morawieckiego w firmie Wiśniowski, w lipcu minionego roku. – Tam gdzie prace są odpowiednio lżejsze, cieszymy się również niezastąpioną energią kobiet także na produkcji. Bo tajemnica sukcesu Krystyny Baran leży w prostej zasadzie – „zamiast narzekać – działaj”.

Skuteczny management? Zachowaj spokój i zdrowy rozsądek

Dobry menadżer jest jak pilot, który w sytuacji awaryjnej działa ze spokojem według wcześniej przemyślanych procedur. Z tą tylko różnicą, że piloci mogą przećwiczyć różne zagrożenia na symulatorach, a polska gospodarka, zwłaszcza w ostatnich latach, rządzi się nieprzewidywalnymi scenariuszami. Mimo to w pracy zawodowej staram się do spraw podchodzić ze spokojem, zachowując zdrowy rozsądek – mówi Krystyna Baran.

Skąd ten spokój i dystans w kobiecie, która na co dzień podejmuje kluczowe decyzje w przedsiębiorstwie zatrudniającym ponad 2000 pracowników? Muszę przyznać, że praca zawodowa to moja ulubiona czynność. Wiem jednak z doświadczenia, że w życiu najważniejsza jest równowaga. Dlatego zawsze znajduję czas dla męża, dzieci i wnucząt. Relacje rodzinne warto mieć poukładane także dla dobra biznesu – tak swój przepis na skuteczny management podsumowuje prezes zarządu firmy WIŚNIOWSKI. Obserwując największą w historii inwestycję firmy, której aktualny metraż równa się powierzchni 34 boisk piłkarskich, nie sposób tej recepcie nie uwierzyć.