Nowoczesny i ekologiczny montaż okien i drzwi

Dobrze przeprowadzony montaż okien i drzwi skutecznie eliminuje straty ciepła, minimalizuje zużycie energii cieplnej i poprawia izolacyjność termiczną przy budowie nowego lub termomodernizacji istniejącego budynku. Dobry montaż to montaż nowoczesny i ekologiczny – do jego wykonania można wykorzystać ciepłe i wytrzymałe belki okienne, tworzące wokół stolarki szczelną ramę. Jak zamontować okno i drzwi z użyciem profili?

Rosnące wymagania w zakresie energooszczędności budownictwa i rozwój technologiczny sprawiają, że współczesne okna i drzwi są bardzo ciepłe i funkcjonalne, mogą być np. obsługiwane za pomocą smartfona w ramach systemu smart home. Nawet najlepsze, najbardziej zaawansowane produkty nie spełnią jednak dobrze swojej funkcji, jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane. Nowoczesne systemy montażowe oparte na profilach (belkach okiennych) zapewniają skuteczne wyeliminowanie mostków termicznych i uzyskanie ciągłości izolacji na całym obwodzie okna lub drzwi. Dla monterów to wygodne rozwiązanie, pozwalające na skrócenie prac montażowych do niezbędnego minimum.

Montaż okien i drzwi z belką NYXON „L” GREEN

Montaż okien i drzwi z wykorzystaniem ciepłych profili to jedna z najnowocześniejszych technik montażowych. Tego typu montaż jest nowoczesny i ekologiczny. Prace można wykonać szybko i sprawnie, a belki okienne są łatwe w obróbce z użyciem nawet podstawowych narzędzi. Profile skutecznie izolują, co zapewnia ograniczenie strat ciepła z budynku, a więc zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Mogą być stosowane do montażu okien i drzwi w warstwie ocieplenia lub też w otworze montażowym. – To bardzo wygodne rozwiązanie dla monterów. Belki okienne pasują do każdego rodzaju profili z PVC, aluminium i drewna. Mogą być też wykonywane na indywidualne zamówienie, w dowolnej szerokości, wysokości oraz profilu – mówi Kamil Biały, Specjalista ds. produktu marki NYXON, Partnera ogólnopolskiej kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

Do montażu okien i drzwi balkonowych/tarasowych w warstwie ocieplenia budynku dobrym rozwiązaniem jest belka okienna NYXON „L” Green. Jej współczynnik przenikania ciepła wynosi poniżej 0,089 W/(mK), a nośność jednego metra kwadratowego belki to 250 kg. Przy montażu stolarki okiennej dobrze sprawdzi się ciepły parapet, np. termoparapet NYXON Black. Pomiędzy jego częścią zewnętrzną i wewnętrzną znajduje się rdzeń, na którym usytuowane jest okno. Pozwala to na skuteczne wyeliminowanie mostków termicznych występujących na styku stolarki z murem.

Jak zamontować okno w warstwie ocieplenia z ciepłą belką montażową?

Pierwszy etap to przygotowanie powierzchni ściany wokół otworu okiennego, gdzie będzie montowana belka. Podłoże powinno być równe i oczyszczone, a chłonne materiały murowe zagruntowane minimum 24 godziny przed montażem. Po dopasowaniu szerokości belki, w zależności od tego jak bardzo okno ma być wysunięte poza mur, jako pierwszy montujemy profil dolny. Montaż zaczynamy od wywiercenia otworów w profilach o średnicy dostosowanej do średnicy trzpienia kołka. Otwory w profilu nie powinny być bliżej krawędzi bocznej niż 30 mm. Rozstaw otworów powinien zaś wynosić nie więcej niż 530 mm i 200 mm od krawędzi.

Do przyklejenia profili stosujemy dedykowany klej NYXON SPECIAL GLUE. Nanosimy go równomiernie na szerokości profilu w dwóch pasmach, a następnie przyklejamy do muru i mocno dociskamy. Styk profili pionowych z poziomymi kleimy na całej jego powierzchni. Po ustabilizowaniu belek, wywiercamy otwory w murze dobierając ich długość oraz rodzaj śrub w zależności od rodzaju muru.

Po mechanicznym zamocowaniu okna bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniego uszczelnienia. Najlepiej zastosować tu rozwiązania wchodzące w skład kompletnego systemu montażu. W przypadku belek montażowych Nyxon są to produkty PENOSIL: taśmy do ciepłego montażu i piana montażowa oraz płynna folia uszczelniająca, przeznaczona do wykorzystania tam, gdzie nie ma możliwości użycia taśm.

Nowoczesny montaż okien i drzwi z użyciem ciepłych belek montażowych to rozwiązanie, które ogranicza zużycie energii, minimalizuje straty ciepła i zmniejsza koszty eksploatacji budynku. Belki są łatwe w obróbce, zapewniają skuteczną izolację termiczną, stabilne utrzymanie konstrukcji stolarki oraz odporność na uszkodzenia i odkształcenia. Dzięki zastosowaniu ciepłych profili, dobry montaż okien i drzwi jeszcze nigdy nie był tak łatwy.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/