Hałas to druga, po smogu, najczęstsza środowiskowa przyczyna złego stanu zdrowia Europejczyków. Co istotne, problem nie dotyczy tylko otwartych przestrzeni, ale również wielu domów, budynków użyteczności publicznej oraz miejsc pracy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów odgrodzenia się od hałasu pochodzącego z zewnątrz jest zastosowanie okien z szybami akustycznymi ze szkła laminowanego. Jakie są jeszcze zalety tego rodzaju szkła?
Szkło odgrywa ogromną rolę w nowoczesnym budownictwie. Wykorzystujemy je coraz chętniej i z coraz większym rozmachem. Wielkopowierzchniowe przeszklenia znajdziemy dziś nie tylko na fasadach wielkomiejskich biurowców, ale również w budynkach użyteczności publicznej, blokach mieszkalnych czy domach jednorodzinnych. Jak jednak zauważa Maciej Makowski, kierownik doradztwa technicznego z firmy Glassolutions, inwestorzy w Polsce wciąż dysponują stosunkowo niewielką wiedzą w temacie właściwości akustycznych szkła i możliwości, jakie daje ono w zakresie ochrony budynków przed hałasem.
– Wybierając rodzaj przeszkleń inwestorzy skupiają się głównie na kwestiach takich jak przenikalność cieplna czy bezpieczeństwo. Chcemy oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie, chcemy mieć ciepło zimą i chłodno latem, chcemy żyć i pracować w budynkach bez krat w oknach. O hałasie i potrzebie odgrodzenia się od niego często niestety zapominamy. Tymczasem odpowiednio dobrane szyby, np. ze szkła laminowanego STADIP® w wersji CLIMATOP® STADIP® SILENCE stanowią niezwykle efektywną izolację akustyczną, zapewniając nam ciszę i spokój w domu lub miejscu pracy – mówi Maciej Makowski.
Cisza za szkłem CLIMATOP® STADIP® SILENCE
Co odróżnia szkło CLIMATOP® STADIP® SILENCE od standardowych rozwiązań dostępnych na rynku? Przede wszystkim jest to szkło zespolone, które składa się z kilku pojedynczych szyb. Zostały one połączone ze sobą w taki sposób, by pomiędzy nimi pozostała wolna przestrzeń na ramkę dystansową wypełnioną gazem szlachetnym. Dzięki temu hałas docierający z zewnątrz jest skutecznie tłumiony, a dźwięk odbierany wewnątrz budynku jest zredukowany do cichego pogłosu.
– Szkło CLIMATOP® STADIP® SILENCE wyróżnia się doskonałymi właściwościami w zakresie tłumienia hałasu, co potwierdza wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej Rw. Jego wartość może sięgać od 35 dB, dla pojedynczej tafli STADIP SILENCE 33.1 o grubości 6 mm, do aż 51 dB dla szyby zespolonej o grubości 52 mm. Dodatkowo, w konstrukcji szkła zespolonego zastosowano akustyczną folię PVB SILENCE, która pełni funkcję tłumiącą, zwłaszcza w zakresie częstotliwości krytycznych – tłumaczy Maciej Makowski.
Choć hałas pochodzący z ruchu ulicznego czy przemysłowego pozostaje niezmienny na zewnątrz, zastosowanie odpowiednich rozwiązań dźwiękoszczelnych pozwala zminimalizować jego wpływ wewnątrz budynku. Co istotne, w przypadku budownictwa wielorodzinnego oraz jednorodzinnego dwulokalowego, kwestia optymalizacji akustycznej przegród zewnętrznych to już nie tylko dobra wola inwestora, ale także jego obowiązek. W sierpniu br. weszła bowiem w życie nowelizacja przepisów budowlanych, która nakazuje dołączenie do projektu analizy w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych mających na celu spełnienie wymagań akustycznych wynikających z przepisów.
– Istotny wpływ na izolacyjność akustyczną budynków mieszkalnych mają materiały, które zostały użyte przy ich budowie. Dotyczy to także okien. Dzięki zastosowaniu szkła CLIMATOP® STADIP® SILENCE możliwe jest osiągnięcie istotnej poprawy komfortu akustycznego i ochrony przed hałasem zewnętrznym, co jest szczególnie ważne w domach i mieszkaniach położonych przy ruchliwych ulicach, autostradach, torach kolejowych czy lotniskach – przekonuje Maciej Makowski.
CLIMATOP® STADIP® SILENCE – szkło do zadań specjalnych
We współczesnym budownictwie szkło już dawno przestało pełnić funkcję wyłącznie przeźroczystej bariery, która jednocześnie oddziela i łączy wnętrza ze światem zewnętrznym. Dziś jest ono jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie warstw ochronnych, kluczowych dla komfortu mieszkańców i użytkowników budynków. W zależności od rodzaju zastosowanej powłoki szkło laminowane CLIMATOP® STADIP® SILENCE jest gwarancją komfortu termicznego, akustycznego i wizualnego, które jednocześnie może zapewniać ochronę przed promieniowaniem UV, spadającymi przedmiotami, wypadnięciem czy skaleczeniem.
– W przypadku stłuczenia fragmenty szkła pozostają przyklejone do folii, co zmniejsza ryzyko skaleczeń. Szkło laminowane może zabezpieczyć też przed upadkiem osobę, która zbiła szybę. Dodatkowo pełni ono skuteczną ochronę przed kradzieżą, utrudniając przedostanie się do pomieszczenia złodziejom i innym niepowołanym osobom. Dzięki temu mienie i osoby przebywające w budynku są bezpieczne – dodaje Maciej Makowski.
Szkło laminowane CLIMATOP® STADIP® SILENCE można znaleźć w oknach m.in. takich producentów jak AdamS, Dako, Filplast, Gabit, KNS, Krsihome, Okno Plus, Petecki, Plastbud czy Vidok. Wszystkie te firmy w 2024 roku zostały partnerami zainicjowanej przez Saint-Gobain Glassolutions kampanii edukacyjnej Wycisz.to, mającej na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia hałasem.
Więcej na stronie www.wycisz.to