Rezydencja Baboolal z przeszkleniami AWILUX finalistą konkursu POiD

Tegoroczna, pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards była okazją do wyłonienia unikatowych zastosowań produktów stolarki budowlanej w najlepszych realizacjach architektonicznych z całego świata. Jednym z trzynastu najbardziej wyrazistych przykładów wykorzystania rozwiązań z zakresu stolarki do podkreślenia atrakcyjności i funkcjonalności obiektu, produktów i technologii była rezydencja Baboolal z przeszkleniami dostarczonymi przez Awilux.

Związek Polskie Okna i Drzwi, wskazując na kluczową rolę stolarki budowlanej w nowoczesnych projektach architektonicznych, przeprowadził w tym roku pierwszą edycję  konkursu POiD Building Awards 2021. Spośród 45 zgłoszonych obiektów niezależne jury w składzie:  Prof. dr hab. Inż. Architekt Ewa Maria Kuryłowicz – przewodnicząca Jury, arch. Karol Fiedor, dr inż. arch. Monika Arczyńska, dr inż. Szymon Firląg i  prof. nadzw. dr hab. inż. Tomasz Z. Błaszczyński wyłoniło finalistów konkursu w pięciu kategoriach: okna i drzwi balkonowe, drzwi zewnętrzne i bramy, drzwi wewnętrzne, fasady oraz automatyka i smart home. Pod uwagę brane były przede wszystkim parametry techniczne, innowacyjność zastosowanych rozwiązań oraz walory architektoniczne obiektów. W kategorii Okna i drzwi balkonowe w finale konkursu POiD znalazła się amerykańska rezydencja Baboolal z przeszkleniami Awilux.

Amerykańska rezydencja wśród 13 najlepszych w Polsce

Rezydencja Baboolal to wyjątkowa inwestycja dla nowoczesnej rodziny. Obiekt liczy 250m², a dzięki spektakularnym przeszkleniom dostarczonym przez AWILUX, czerpie inspirację z otaczającej przestrzeni. Budynek jest zeroemisyjny, a na jego dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną.

Projekt Rezydencji Baboolal opiera się na gigantycznym przeszkleniu –  cała ściana salonu i jadalni została wykonana bowiem z drzwi typu HS o powierzchni aż 27m². Dostawcą okien zgodnych ze standardem budownictwa pasywnego oraz spełniających wymagania projektu Baboolal była firma AWILUX, polski producent stolarki okiennej i drzwiowej w klasie premium, dostarczający nowoczesne rozwiązania zgodne z potrzebami i marzeniami inwestorów.

Polskie rozwiązania premium w amerykańskiej realizacji

Projektanci zdecydowali się także na montaż drzwi tarasowych typu HS z oferty AWILUX z dwoma skrzydłami jezdnymi o powierzchni 22m² oraz głębokości zabudowy 153 mm, w których zastosowano bezpieczne szkło VSG/ESG. Współczynnik przenikalności cieplnej dla okna referencyjnego wynosi Uw=1,0.

W projekcie Rezydencji Baboolal znalazły się również okna aluminiowe o głębokości zabudowy 75 mm w kolorze RAL 7021. AWILUX dostarczył efektywne energetycznie rozwiązania, których współczynnik przenikania wynosi Uw=0,9 W/m2K (dla okien referencyjnych 1230mm x 1480mm). Wszystkie okna są trzyszybowe i wyróżniają się wyjątkową transparentnością na poziomie Lt=74%.

Rezydencja Baboolal opiera się na popularnej na amerykańskim rynku technologii szkieletowej, stąd stolarkę AWILUX osadzono w podkonstrukcji drewnianej w strefie izolacji budynku. Wykonawcy projektu zdecydowali się na zastosowanie ciepłego montażu, który dodatkowo wpłynął na parametry termiczne całej inwestycji.

Projekt amerykańskiej rezydencji zakładał stworzenie funkcjonalnej, nowoczesnej, ekologicznej i jasnej przestrzeni dla całej rodziny. Wykorzystanie w amerykańskim projekcie polskich okien od AWILUX świadczy o tym, że dla inwestorów i architektów z całego świata technologie i parametry europejskich rozwiązań klasy premium są wyznacznikiem najwyższej jakości. Rozwiązania AWILUX, które idealnie wpisują się w koncepcję zielonego budownictwa i zeroemisyjności obiektów, spełniają nie tylko wymagania amerykańskich inwestorów, ale również pozwalają architektom tworzyć wyjątkowe projekty – takie jak ten, który został finalistą pierwszej edycji konkursu Polskiego Związku Okien i Drzwi.

Dodatkowe informacje o firmie AWILUX:

AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy Schüco. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne, a także wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. AWILUX Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów Schüco  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu AWILUX dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.