Studenci z dwóch polskich uczelni zdobywają nagrodę regionalną w International VELUX Award 2024

Jury międzynarodowego konkursu architektonicznego International VELUX Award 2024 wybrało dziesięciu regionalnych zwycięzców spośród 468 zgłoszonych projektów z 220 szkół architektury z całego świata. W Regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód w obu nagradzanych kategoriach wyróżniono studentów z polskich uczelni. 

W kategorii “Światło naturalne w budynkach”, w regionie Europa, wygrał projekt Lightroof, którego autorem jest Aleksandra Cassino z Politechniki Warszawskiej. Natomiast w kategorii “Badania and światłem naturalnym”, zwyciężył projekt (No) daylight autorstwa czteroosobowego zespołu studentów z Politechniki Wrocławskiej w składzie: Iwona Kin, Alicja Smoczyk, Agata Czugała i Paweł Mordeja.

Projekt “Lightroof”, Aleksandry Cassino z Politechniki Warszawskiej, proponuje innowacyjną konstrukcję dachu, która tworzy strukturę przepuszczającą światło. System ten oferuje rozwiązanie dla rolnictwa miejskiego poprzez wykorzystanie naturalnego światła dziennego. Pokrycie dachowe przechwytuje, magazynuje i przekazuje energię słoneczną bezpośrednio do roślin znajdujących się pod nim. Pozwala to na uprawę roślin bezpośrednio pod dachem, działając jak zadaszona szklarnia, która pozostaje niewidoczna z zewnątrz budynku. Dzięki wprowadzonemu usprawnieniu zmniejszona zostanie również  emisja CO2 związaną z wytwarzaniem energii elektrycznej.

Drugi zwycięski  Projekt “(No) Daylight”, stworzony przez studentów z Politechniki Wrocławskiej w składzie: Iwona Kin, Alicja Smoczyk, Agata Czugała i Paweł Mordeja, skupia się na oświetleniu terenów zielonych bez użycia energii elektrycznej i bez przyczyniania się do zanieczyszczenia światłem. Projekt tworzy swego rodzaju lampa, z kloszem pokrytym luminescencyjną farbą, która pozyskuje światło w ciągu dnia i emituje delikatną poświatę wieczorem. Szklana lampa pod kloszem jest wypełniona wodą i ma spiralny kształt, który zatrzymuje światło w swoich konturach. Użytkownicy mogą umieścić telefon z włączoną latarką pod lampą, tworząc bardziej nastrojową, rozproszoną wiązkę światła zamiast bezpośredniego źródła latarki.

Laureaci regionalni zostali wybrani przez jury w składzie prof. Ewa Kuryłowicz (Polska), prof. Jenni Reuter, (Finlandia), prof. Song Yehao (Chiny), Alberto Vega (Hiszpania), Kent Holm (Dania).

Konkurs International VELUX Award jest dla nas wspaniałą okazją do zachęcania kolejnego pokolenia architektów, aby wykorzystywali moc światła dziennego od najwcześniejszych etapów swojej ścieżki zawodowej. Inspirujące jest oglądanie pomysłowych i pięknych propozycji studentów z całego świata, które odpowiadają na współczesne wyzwania w architekturze

– powiedziała Tina Christensen, dyrektor International VELUX Award.

Jury było pod wrażeniem ogólnego zakresu projektów, które poruszały tak wiele różnych aspektów światła dziennego oraz kreatywnych sposobów interpretacji myśli przewodniej konkursu czyli “Światła jutra”. Ponadto, członkowie jury zwrócili uwagę na zaangażowanie studentów w kluczowe kwestie środowiskowe, społeczne, kulturowe i polityczne naszych czasów oraz poszukiwanie odpowiednich rozwiązań. Projekty studentów wyraźnie pokazują, że to, co jest ważne dla ludzi, jest ważne dla architektów, a tym samym podkreślają konieczność pracy ze światłem dziennym w praktyce architektonicznej, aby zapewniać jak najlepsze przestrzenie pełne światła.

Jury dokonało ostatecznej oceny projektów zgodnie z następującymi kryteriami: 1) praca ze światłem dziennym jako przesłanka dla architektury, 2) sposób, w jaki projekt jest badany i dokumentowany, 3) sposób, w jaki projekt odnosi się do współczesnych i przyszłych wyzwań, 4) poziom eksperymentów i innowacji, a także ogólna prezentacja graficzna projektu lub sposób, w jaki projekt się prezentuje.

Zwycięzcy regionalni zostaną zaproszeni na 3-dniową wycieczkę do Münster w Niemczech na doroczną konferencję Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Architektonicznej (EAAE) pod koniec sierpnia. Podczas tego corocznego wydarzenia architektonicznego studenci osobiście zaprezentują swoje projekty przed jury.

Jakość przesłanych zgłoszeń konkursowych jest doskonała. Cieszę się, że większość z nich odnosi się do przyszłości zrównoważonej pod względem środowiskowym, gospodarczym czy społecznym. Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z regionalnymi laureatami w sierpniu i wysłuchanie prezentacji, aby lepiej zrozumieć ich projekty

– mówi Song Yehao, przewodniczący jury.

Na konferencji EAAE, jury wybierze dwóch globalnych zwycięzców International VELUX Award 2024.

Laureaci regionalni w kategorii Światło naturalne w budynkach:

Europa Wschodnia i Bliski Wschód: Lightroof
Studentka: Aleksandra Cassino
Uczelnia: Politechnika Warszawska
Nauczyciel: Anna Lorens
Kraj: Polska

Europa Zachodnia: Silo of the ambient light
Studentka: Anniina Rautakoski
Uczelnia: Metropolia University of Applied Sciences
Nauczyciel: Janne Järvinen
Kraj: Finlandia

Obie Ameryki (Ameryka): Lighting up the Rocinha favela
Studenci: Paulo André Pereira & Mariana Costa do Carmo
Uczelnia: Universidade Federal do Rio de Janeiro
Nauczyciel: Eliane Silva Barbosa
Kraj: Brazylia

Azja i Oceania: The light filter
Studenci: Wan Zilin, Poon Gin Yong & Zang Jiayou
Uczelnia: Uniwersytet Tsinghua
Nauczyciel: Li Xiaodong
Kraj: Chiny

Afryka: Radiant echoes
Studenci: Kenza Kettani & Bouchra Rah
Uczelnia: Międzynarodowy Uniwersytet w Rabacie
Nauczyciel: Yassir Aziz
Kraj: Maroko

Laureaci regionalni w kategorii Badania and światłem naturalnym:

Europa Wschodnia i Bliski Wschód: (No) daylight 
Studenci: Iwona Kin, Alicja Smoczyk, Agata Czugała & Paweł Mordeja
Uczelnia: Politechnika Wrocławska
Nauczyciel: Tomasz Broma
Kraj: Polska

Europa Zachodnia: Solar Sinter
Student: Anders Eugen Lund
Uczelnia: Royal Danish Academy
Nauczyciel: Runa Johannesen
Kraj: Dania

Obie Ameryki (Ameryka): FeatherGuard
Student: Yining Ma
Uczelnia: Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley
Nauczyciel: Myrna Ayoub
Kraj: Stany Zjednoczone

Azja i Oceania: Gaplight Collective
Studenci: Zehong Zhang, Ruotong Luo, Jiaxun Song, Dasen Li & Xinyue Dong
Uczelnia: Politechnika Południowochińska
Nauczyciel: Zheng Hao
Kraj: Chiny

Afryka: Sparkling souls
Studenci: Bidzan Pout Fabrice Emmanuel, Abega Ebanga Rosalie Valentine, Tambe Mcwilfried Masoda, Ndibatchou Alexis Junior & Fopa Jerry Karmel
UczelniaÉcole Nationale Supérieure des Travaux
Nauczyciel: Aba Nkasse Alain
Kraj: Kamerun

Zwycięskie projekty regionalne zostały nagrodzone 1 000 euro dla studenta (studentów) i 250 euro dla nauczyciela (nauczycieli).

Konkurs International VELUX Award 2024 jest organizowany w ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) i jest uznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Architektonicznej (EAAE), Stowarzyszenie Kolegiów Architektury (ACSA) i Konsorcjum Centrów Badań Architektonicznych (ARCC).

Więcej informacji na naszej stronie internetowej,Facebooku i Instagramie