Światło dzienne w szkołach – dlaczego jest tak ważne?

Oświetlenie ma ogromny wpływ na jakość życia, w tym także na efektywność nauki i zdolność utrzymania koncentracji przez dłuższy czas. Dlatego tak ważne jest, aby w placówkach oświatowych skupiać się na uzyskaniu optymalnych warunków oświetleniowych. Pomóc w tym mogą odpowiednie świetliki modułowe VELUX Commercial – tak jak miało to miejsce w szkole zawodowej w Peder Lykke w Danii.

Wpływ warunków oświetleniowych na dzieci i młodzież

Oświetlenie ma ogromny wpływ na samopoczucie, co przekłada się także na skupienie i efektywność wykonywanych zadań. Nieodpowiednie światło, szczególnie sztuczne o zbyt małej mocy lub niewłaściwej barwie, negatywnie wpływa na procesy psychologiczne – może wpływać na zwiększone uczucie senności, zmniejszoną koncentrację, a nawet wywoływać frustrację. Do tego nieodpowiednie światło może pogarszać jakość widzenia i pogłębiać wady wzroku.

Naturalne światło ma z kolei wiele zalet. Jeśli do pomieszczeń napływa odpowiednia jego ilość, to potrafi wpływać na wiele aspektów, w tym na produktywność – badania pokazują, że przy naturalnym doświetleniu efektywność wzrasta nawet o 15%! Dopływ naturalnego światła jest ważny przez cały rok, ale szczególne znaczenie ma w okresie jesiennym i zimowym, kiedy dni są coraz krótsze. Naturalne światło pozwala organizmowi produkować więcej witaminy D, co przekłada się także na zwiększoną odporność.

Świetliki dachowe w szkole Peder Lykke w Kopenhadze i ich wpływ na jakość nauki

Coraz więcej placówek zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dostęp do naturalnego światła i wentylacji. Przykładem placówki, która w ostatnim czasie zdecydowała się na korzystne zmiany, jest duńska szkoła Peder Lykke. W budynku odbył się kompleksowy remont, który obejmował m.in. wymianę 68 istniejących już świetlików na nowe podwójne świetliki modułowe od VELUX Commercial – zamontowano ich łącznie 184.

Rozwiązanie zostało rozszerzone także o system wentylacji i rolet, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też pozwalają kontrolować dostęp światła.

Jest wiele pozytywnych aspektów dotyczących tego projektu renowacji, ale oczywiście teraz jest to światło dzienne. Naprawdę potrzebowaliśmy świetlików, ponieważ nie mamy wielu okien wychodzących na ulice i place zabaw. Świetliki są koniecznością i szybko dostarczają świeżego powietrza. Szkoła stała się o wiele przyjemniejszym miejscem dla wszystkich – mówi Anders Munk, nauczyciel w szkole Peder Lykke.

Warto także wspomnieć o tym, że całość odbyła się bez konieczności przerw w nauce i zakłócania codziennego działania placówki. Świetliki były prefabrykowane poza placem budowy, dzięki czemu znacznie skrócono czas montażu, a pojedyncze moduły były instalowane w zaledwie 15 minut.

_____________________________

O VELUX Commercial:

VELUX Commercial to utworzony w 2019 roku pion biznesowy, który obejmuje marki Wasco, Vitral oraz Grupę JET i zatrudnia łącznie prawie 1200 osób w działach sprzedaży, produkcji i administracji w 13 krajach. Polski oddział zlokalizowany jest w Wielkopolsce – we Wrześni. Rozszerzone portfolio produktów obejmuje świetliki kopułkowe i okna do dachów płaskich, pasma świetlne z poliwęglanu, systemy oddymiania oraz systemy szklenia, takie jak nowoczesne rozwiązanie w zakresie światła dziennego, czyli świetliki modułowe.

Więcej o VELUX Commercial przeczytasz tutaj: www.commercial.velux.pl