Zasady działania zgrzewarek do okien

Często zdarza się, że przedmioty, z których korzystamy na co dzień, wydają nam się czymś tak oczywistym, że nie zastanawiamy się nad tym, jak zostały skonstruowane. Dobrym tego przykładem są okna PCV, które królują w polskich domach. Okazuje się jednak, że proces ich tworzenia wymaga wykorzystanie nowoczesnych technologii i dużej wiedzy. Jednym z etapów obróbki okien – oprócz cięcia i obróbki profili – jest także zgrzewanie przeprowadzane przy pomocy profesjonalnych zgrzewarek. Na jakiej zasadzie działają te urządzenia? I co warto wiedzieć o całym procesie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jak działają zgrzewarki do okien?

Zgrzewarki, które są wykorzystywane w procesie tworzenia okien, opierają swoje działanie na fakcie, że pod wpływem temperatury (na poziomie około 80°C) kształtowniki okienne z PCV stają się materiały miękkim, plastycznym i osiągającym wysoką topliwość.

Na czym polega cały proces? Pierwszym krokiem jest odpowiednie przycięcie pojedynczych profili, a następnie ułożenie ich w zgrzewarce, gdzie zostają dociśnięte „na styk” i rozgrzane przy użyciu „luster”. Pod wpływem temperatury i ściskania krawędzie kształtowników zostają stopione i łączą się ze sobą tworząc trwałą konstrukcję. Nadmiar materiału wypływa na powierzchnię naroża i zastyga, a następnie zostaje mechanicznie oczyszczony.

Warto podkreślić, że rodzaj zgrzewarki zależy od typu okna. Np. w przypadku okien tradycyjnych, o kształcie prostokąta lub kwadratu, wykorzystywane są zgrzewarki czterogłowicowe. Z kolei produkcja okien o bardziej niekonwencjonalnych formach wiąże się z zastosowaniem zgrzewarek jednogłowicowych.

Nowoczesny system tworzenia okien PCV przy użyciu zgrzewarki wiąże się z licznymi zaletami. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wysoką jakość łączeń, które gwarantują bezpieczne i trwałe umocowanie konstrukcji. Łączenia te są odporne zarówno na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak i na obciążenia eksploatacyjne. Dużą zaletą tworzonych łączeń jest także ich estetyka oraz wysoka jakość, czyli elementy pozwalające stworzyć elegancki, dopasowany do nowoczesnych wnętrz produkt końcowy.

O czym warto pamiętać?

Oczywiście wykorzystanie zgrzewarki wymaga dużej wiedzy i doświadczeń, a także odpowiedniego planowania. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, takich jak m.in. to, że:

– materiał profilu potrzebuje określonego czasu, by nagrzać się do właściwej temperatury,

– konieczne jest dokładne weryfikowanie osiągniętej temperatury (przy zbyt wysokiej temperaturze może dojść do spalenia, przy zbyt niskiej nie dojdzie do stopienia materiału),

– po połączeniu konieczne jest pozostawienie materiału w spoczynku, aż temperatura spadnie i miejsce połączenia zostanie usztywnione,

– niewskazane jest stosowanie chłodzenia, ponieważ może ono prowadzić do obniżonej jakości łączeń.

Należy pamiętać, że cały proces wymaga odpowiedniej organizacji. Każdy pracownik musi bowiem mieć czas na wykonanie swojej roli, a jednocześnie konieczne jest dostarczenie mu niezbędnych materiałów. Kluczowe znaczenie ma więc właściwe dobranie pozostałych maszyn i zorganizowanie pracy.