Zielone budownictwo – jak wybrać energooszczędne okna, drzwi, rolety i bramę?

Zrównoważone budownictwo ma na celu poprawę jakości życia człowieka. Innowacyjne, energooszczędne rozwiązania są bowiem doskonałym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi, które wpływają przecież negatywnie na nasze zdrowie. Dlatego warto inwestować w termomodernizację domu, a przede wszystkim w ciepłe okna, ekologiczne drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, osłony okienne zasilane energią słoneczną. Czym się kierować przy ich wyborze?

Z roku na rok zielone budownictwo cieszy się coraz większą popularnością. Jest ono bowiem nie tylko ekologiczne, lecz także ekonomiczne z uwagi na mniejszy pobór energii, co wpływa z kolei na niższe koszty życia. Koncepcję tę popiera również Unia Europejska, systematycznie zaostrzając wymogi prawne. Domy eco-friendly są zatem naszą przyszłością. Co więcej, według założeń, do 2050 roku (zgodnie z Porozumieniem paryskim) wszystkie budynki mają charakteryzować się zerowym śladem węglowym. Niestety wciąż wiele budynków mieszkalnych w Polsce cechuje niska efektywność energetyczna. Co zrobić zatem, aby nasz dom był bardziej energooszczędny? W pierwszej kolejności opłaca się zainwestować w nowe ekologiczne okna, drzwi, osłony okienne czy bramę.

W stronę dekarbonizacji budownictwa

Budynki odpowiadają za ok. 40% emisji CO2 do atmosfery – są zatem znaczącym ogniwem w produkcji szkodliwych gazów cieplarnianych. Eksperci są jednomyślni, że jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na zminimalizowanie skutków nadchodzącego załamania klimatu jest dekarbonizacja budownictwa. Realizacja tej idei musi obejmować jednak cały cykl budowlany. Najpierw architekt powinien zaprojektować nasz wymarzony dom z uwzględnienie zerowego śladu węglowego. Następnie musimy zaopatrzyć się w ekologiczne materiały, najlepiej te pochodzące z recyklingu. Później należy zadbać o zrównoważony proces budowlany, a na samym końcu eksploatację budynku. W tym wypadku największe znaczenie ma redukcja zapotrzebowania na energię. Pomocne w tym względzie są odnawialne źródła energii. 

Polska jest niewątpliwie liderem w produkcji stolarki, dzięki czemu mamy duże doświadczenie, a co za tym idzie innowacyjność w produkcji okien i drzwi. W celu osiągnięcia optymalizacji ciepłego montażu w naszych laboratoriach opracowaliśmy ciepłe rozwiązania zwiększające parametry okien i drzwi. Dzięki ECO-TERMowi, mamy nie tylko ciepły montaż, ale pewność, że jesteśmy częścią zielonego budownictwa. ECO-TERM to ochrona środowiska, kolejna cegiełka w rozwój ciepłych okien i drzwi – tłumaczy Robert Szmel-Łotocki z Metal-Plast, firmy, która jest Partnerem kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.

Ekologiczne okna, drzwi, rolety, bramy…

Ciepło ucieka z naszych domów głównie przez nieszczelne okna i drzwi zewnętrzne. Dlatego wybierając tego typu produkty do swojego domu, należy zwrócić uwagę, z czego są wykonane i jakie parametry techniczne posiadają. Warto więc inwestować w wyroby stworzone z ekologicznych materiałów bądź pochodzących z recyklingu. Sprawdzi się zatem naturalne drewno czy aluminium (łatwo poddaje się recyklingowi), ale także PVC z odzysku. Co ciekawe, profile PVC mogą być przetwarzane wielokrotnie bez utraty jakości i właściwości tego materiału. Ponadto ogromne znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K] – im niższy, tym lepiej. Maksymalna jego wartość to dla: okien i drzwi balkonowych – 0,9 W/m2K, okien połaciowych – 1,1 W/m2K, drzwi zewnętrznych i bram – 1,3 W/m2K. Za energooszczędną stolarkę uznaje się jednak taką, która może poszczycić się współczynnikiem przenikania ciepła U mniejszym niż 1 W/m2K, najlepiej, gdy wynosi on ok. 0,8 W/m2K. 

Zakup wysokiej klasy, energooszczędnych produktów to jednak tylko połowa sukcesu. Liczy się jeszcze montaż, który powinien być wykonany w sposób ciepły, tzn. warstwowy, np. z użyciem taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej (zamocowanie za pomocą kotew i pianki montażowej to za mało, gdyż szybko traci ona swoje właściwości, a więc pojawiają się nieszczelności). W nowym budownictwie można pokusić się o zamontowanie okien, drzwi czy bramy w warstwie izolacji przy użyciu specjalnych systemów. 

Należy ponadto podkreślić, że w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie należy montować osłony zewnętrzne na oknach (zwłaszcza od nasłonecznionej strony południowej), aby zabezpieczyć dom przed nadmiernym nagrzewaniem latem. Klimatyzacja jest bowiem zbyt energochłonna. Co więcej, najlepiej, jeśli zasilane będą energią słoneczną – to ekologiczne i wygodne rozwiązanie, gdyż pozwala na sterowanie osłonami na odległość, choćby z poziomu aplikacji w telefonie. Tak zautomatyzować można także, np. okna dachowe czy bramę garażową. Wiele osób decyduje się bowiem na zainstalowanie systemów inteligentnego domu, dzięki którym eksploatacja domu jest z pewnością dużo bardziej racjonalna i proekologiczna.

Inwestując w zielone budownictwo, zapewniamy odpowiednią przyszłość kolejnym pokoleniom. To także wyraz dbałości o zasoby naturalne, które są przecież wyczerpywalne, a chcemy, aby korzystały z nich także nasze dzieci, wnuki i prawnuki… Budujmy i remontujmy swoje domy zatem odpowiedzialnie.

***

Produkty rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”:

BOTTICELLI SMART BT A od BFT

To siłownik elektromechaniczny do intensywnego użytkowania, który sprawdzi się doskonale do automatyzacji segmentowych bram garażowych. Dzięki dużemu wyborowi szyn dostępnych w różnych długościach, może być zainstalowany na niemal każdej wysokości bramy. Centrala sterująca i wyłącznik krańcowy z enkoderem i mechanicznym ogranicznikiem ruchu są wbudowane w siłownik i w szynę. Za sprawą dużej prędkości otwierania oszczędzamy czas i zyskujemy niebywały komfort użytkowania. Co więcej, unikalna funkcja antywłamaniowa (modele SMART) zabezpiecza garaż przed nieupoważnionym wejściem. Siłownik został wyposażony w ekologiczny zasilacz impulsowy. Dzięki niemu zyskujemy też mniejsze zużycie energii – w przypadku BOTTICELLI jest to zmiana z 8W na 0,5W w trybie czuwania, a to daje z kolei 10 EUR oszczędności rocznie. W porównaniu do standardowych rozwiązań, zmniejsza się również emisja CO2. Co więcej, jeśli zainstalujemy dodatkowo system Ecosol od BFT, siłownik będzie mógł być zasilany energią słoneczną. Instalacja rozwiązania jest łatwa i szybka.

https://www.bft-automation.com/pl_PL/rodzina-szczegoly/botticelli-smart-bt-a/ 

Profil Elegant ThermoFibra Infinity od Deceuninck

Unikalna technologia dostępna w profilu Elegant ThermoFibra Infinity polega na wzmocnieniu skrzydła na całej długości ciągłymi wiązkami włókna szklanego, przez co okno lub drzwi osiągają podwyższoną wartość izolacji – eliminacja zbrojenia stalowego usuwa mostek termiczny. W połączeniu ze wzmocnieniem Forthex w ramie zewnętrznej można uzyskać wyjątkowe parametry termiczne (Uf nawet do 0,85 W/m²K), które przekładają się na oszczędności i ograniczenie emisji CO2. Zaletą tego rozwiązania jest również możliwość produkcji smuklejszych i mocniejszych profili, co redukuje ich wagę i pozwala na realizację dużych projektów. Smukły design i więcej naturalnego światła w pomieszczeniu, a do tego możliwość recyklingu w 100% – oto nowoczesne i energooszczędne profile Deceuninck.

Więcej na stronie www.deceuninck.pl 

FTP-V U5 + kołnierz Thermo + zestaw izolacyjny XDP od FAKRO

Okna dachowe, obrotowe FTP-V U5 posiadają superenergooszczędny pakiet trzyszybowy. Przy zastosowaniu zestawu izolacyjnego XDP, który służy do szybkiego i szczelnego wykonania izolacji paroprzepuszczalnej i termoizolacyjnej oraz kołnierza Thermo, zyskują jeszcze lepszy współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw=0,86W/m2K. To wszystko razem sprawia, że stają się oknami spełniającymi wymogi zielonego budownictwa.

OKNA PVC MARKI KRISPOL

Okna PVC to popularny wybór, zarówno w przypadku nowych inwestycji, jak i podczas termomodernizacji starych budynków. W przypadku okien PVC marki KRISPOL połączenie najwyższej jakości produktu, optymalnej konstrukcji ram i skrzydeł, przemyślanego systemu uszczelek oraz 3-szybowych, energooszczędnych pakietów pozwala na znaczącą redukcję strat ciepła i osiągnięcie satysfakcjonujących parametrów technicznych. 

DRZWI ZEWNĘTRZNE SOLANO MARKI KRISPOL

Kolekcja drzwi zewnętrznych SOLANO to 22 unikalnych modeli – od klasycznych do bardzo nowoczesnych rozwiązań. Wytrzymały i ciepły system profili aluminiowych, solidne wypełnienia oraz szeroka gama kolorystyczna sprawiają, że drzwi marki KRISPOL zadawalają nawet najbardziej wymagających Klientów. 

www.krispol.pl

Drzwi zewnętrzne ARGALI od POL-SKONE

Drzwi zewnętrzne ARGALI od POL-SKONE posiadają solidną konstrukcję skrzydła o grubości 81 mm, zbudowaną z ramiaka drewnianego sosnowego, wzmocnioną profilem stalowym. Dodatkowo wypełnione są specjalną warstwą termoizolacyjną, która zapewnia niski współczynnik przenikalności cieplnej Ud=0,78 W/m2K, dzięki czemu spełniają wymogi programu „Czyste powietrze”. Cena brutto od 5135 zł.

Drzwi zewnętrzne wejściowe ENERGY PROTECT marki PORTA

Drzwi zewnętrzne wejściowe ENERGY PROTECT marki PORTA o grubości skrzydła 66 mm z antywłamaniowością RC3 (dotyczy skrzydeł pełnych) i progiem termicznym to idealny wybór, by ciepło nie uciekało z naszego domu! Ciepły próg ze stali nierdzewnej wraz z ościeżnicą Thermo obniża współczynnik przenikania ciepła i zapewni nam idealną temperaturę już od wejścia!

Szczelny montaż przy wymianie okien z Soudal

Płynne membrany Soudatight doskonale sprawdzą się podczas wymiany stolarki okiennej. Jest to rozwiązanie, które pozwala na zastosowanie warstwowego montażu w wielu sytuacjach, w których wcześniej nie można było wykorzystać tej metody. Ich zastosowanie może przyczynić się do znacznego skrócenia czasu prac montażowych. Płynne masy Soudatight łatwo nakłada się również na bardzo nierówne podłoża, z którymi mamy do czynienia przy wymianie stolarki okiennej w starych, a nawet zabytkowych budynkach, podczas ich gruntownej renowacji.

Okna PRIMO marki WIŚNIOWSKI 

Energooszczędne okna PRIMO marki WIŚNIOWSKI znalazły się na „Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów” Instytutu Ochrony Środowiska. Współczynnik przenikania ciepła okien PRIMO z dużym zapasem spełnia najbardziej rygorystyczne normy. To oszczędność na rachunkach za ogrzewanie zimą i ograniczenie zużycia energii na klimatyzację latem. Z powodzeniem rozliczysz je w ramach programu „Czyste Powietrze”.

https://www.wisniowski.pl/laczy-to-co-najlepsze/