Awarie bram garażowych – przyczyny

Sprawne funkcjonowanie bram garażowych jest kluczowe dla zapewnienia komfortu parkowania. Ich awarie mogą sprawić, że skorzystanie z garażu będzie mocno utrudnione, a niekiedy wręcz niemożliwe. Poniżej przedstawimy główne przyczyny awarii bram garażowych, dzięki czemu będziesz w stanie skutecznie przeciwdziałać ich wystąpieniu.

Uchybienia podczas wyboru i montażu bramy

Jedną z głównych przyczyn awarii systemów odpowiedzialnych za otwieranie bram garażowych są różnego rodzaju błędy i niedopatrzenia podczas montażu. Głównym błędem z tej kategorii jest niewłaściwe dopasowanie bramy do otworu garażu. Wówczas brama podczas otwierania i zamykania może się zacinać, a także w wyniku zbyt dużego obciążenia dla siłowników może prowadzić do uszkodzenia napędu. Aby uniknąć tego typu awarii, warto zdecydować się na zakup i montaż bramy wyłącznie w sprawdzonym punkcie. Doświadczeni specjaliści pomogą dopasować rozwiązanie idealnie dobrane do możliwości danego garażu, tym samym całkowicie niwelując ryzyko wystąpienia awarii.

Warto przy tym podkreślić, że niewłaściwie dobrane elementy bramy garażowej mogą nieść ze sobą szereg konsekwencji, wśród których możemy wymienić:

  • spalenie napędu,
  • uszkodzenie centrali sterującej.

Niewłaściwe dopasowanie napędu

Decydując się na bramy napędzane silnikiem, należy odpowiednio dopasować jego parametry, do wagi bramy. Silniki o niskiej mocy nie poradzą sobie z ciężkimi bramami, przez co znacznie szybciej ulegną zużyciu. Długotrwałe użytkowanie bramy, do której zamontowano napęd o zbyt niskiej mocy, może przyczynić się do jego spalenia.

Brak regularnych konserwacji

Jak każdy element mechaniczny, również bramy garażowe wymagają regularnej konserwacji. Zapominając o czyszczeniu i serwisowaniu bramy garażowej, można w prosty sposób doprowadzić do jej uszkodzenia. Warto pamiętać o tym, by przynajmniej raz w roku wykonać profesjonalny przegląd bramy, który pozwoli wychwycić różnego rodzaju drobne usterki, których usunięcie wymaga zdecydowanie niższych nakładów finansowych.

źródło: https://www.wibram.com.pl/