Somfy Polska: jubileusz wzbogacony o szczytny cel

Już 25 lat działa na polskim rynku firma Somfy, czołowy dostawca inteligentnej automatyki domowej i budynkowej oraz rozwiązań smart home. – Chcemy, aby budownictwo mieszkaniowe oraz użyteczności publicznej było zrównoważone, energooszczędne i przyjazne. Taki cel postawiliśmy sobie dokładnie ćwierć wieku temu i na tej drodze pozostajemy – mówi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający i członek zarządu spółki Somfy Polska.

Z okazji jubileuszu firma zorganizowała przed kilkoma dniami uroczystą galę. W gmachu Ufficio Primo w Warszawie pojawiło się ponad 200 gości, głównie partnerów biznesowych oraz klientów Somfy. – Tym wydarzeniem chcieliśmy podziękować za dotychczasową współpracę oraz podkreślić wagę naszych relacji biznesowych w tym wymagającym dla wszystkich czasie – powiedział Radosław Borkowski. Nie był to jednak jedyny cel spotkania, które przygotowała agencja eventowa Endorfina.

Somfy organizując swój jubileusz pod hasłem „We create somfying good” połączyła go z aukcją charytatywną. Uzyskany dochód przeznaczono na pomoc dla osób poszkodowanych przez los. Podobna idea przyświeca całej Grupie Somfy, której fundacja, w ramach misji „Living better together”, wspiera na całym świecie lokalne projekty mające na celu m.in. poprawę warunków mieszkaniowych dla najbardziej potrzebujących.

Z licytacji, którą przeprowadzono online oraz na żywo podczas gali, uzyskano łącznie 41.250 zł, do której to kwoty Somfy dołożyło jeszcze 30.000 zł ze swojego budżetu. Całość zasiliła konto Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina. Od 2004 r. wspiera ona osoby, którym niepełnosprawność utrudnia bądź uniemożliwia niezależne życie. Każdego roku otacza opieką ponad 200 osób.

Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się m.in. kamper na weekend dla sześciu osób czy lot w tandemie (z instruktorem) na paralotni. Zażarta walka toczyła się o koszulki z autografami Joanny Jędrzejczyk, polskiej reprezentacji w siatkówce mężczyzn oraz piłki z podpisami Orłów Kazimierza Górskiego. Duże zainteresowanie wzbudziła także aukcja kilku numizmatów, w tym pierwszego w Polsce banknotu kolekcjonerskiego, wyemitowanego przez NBP w 2006 r., w 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

– Firmę Somfy i naszą fundację połączył cel: tworzenie lepszej jakości życia. Ogromnie się cieszę i jestem wdzięczna, że jubileusz 25-lecia Somfy Polska stał się okazją do tego, abyśmy połączyli siły i wspólnie zmieniali jakość życia tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Pomoc finansowa od Somfy Polska, jej przyjaciół i kontrahentów pomoże nam stworzyć mieszkania treningowe w powstającym właśnie ośrodku – Osadzie Janaszkowo. Będą tu przyjeżdżać osoby po wypadkach z całej Polski, które muszą nauczyć się żyć zupełnie od nowa: na wózku, z niesprawnymi nogami i ciałem, które niczego nie czuje. Ta pomoc będzie miała ogromny wpływ na ich dalsze życie – powiedziała Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.

Od czerwca 2021 r. w osadzie działa już nowoczesna część rehabilitacyjna, a teraz przed Fundacją kolejny etap prac – remont generalny oraz przystosowanie i wyposażenie mieszkań treningowych na parterze budynku. To w nich podopieczni mają zdobywać samodzielność życiową i uczyć się, jak szczęśliwie żyć mimo wielu ograniczeń.
Somfy Polska działa na naszym rynku już od ćwierć wieku. Oferuje zintegrowane rozwiązania smart home od napędów do rolet, markiz, pergoli i bram począwszy, poprzez systemy zarządzania ochroną przeciwsłoneczną w obiektach biurowych i użyteczności publicznej, po najnowocześniejsze systemy zdalnego sterowania. Tylko w okresie 2019-2021 wyposażyła w systemy smart home blisko 1500 mieszkań i domów w projektach kilku deweloperów. Ostatnio uczestniczyła w unikatowym na skalę światowa projekcie fasady dynamicznej, która dzięki systemowi automatyki Somfy oraz wykorzystaniu perowskitowych ogniw fotowoltaicznych firmy Saule Technologies wytwarza „czystą” energię ze Słońca.

*****

Firma Somfy (Société d’Outillage et de Mécanique de Faucigny) powstała w 1969 r. w mieście Cluses we francuskiej Górnej Sabaudii. Zaczynała od urządzeń mechaniki precyzyjnej, głównie części do produkcji zegarków. Dziś to światowy potentat w branży systemów inteligentnego sterowania i automatyki domowej. Działa w 58 krajach, posiada 8 fabryk (także w Polsce, w Niepołomicach). Zatrudnia 6,5 tys. pracowników, ma na koncie ponad 2200 patentów. Praktycznie co 3 sekundy gdzieś na świecie montowany jest kolejny napęd Somfy.