Soudal razem z Oknotest.pl walczą o czyste powietrze

Oknotest.pl poddał próbie skuteczność płynnych membran Soudatight i innych komponentów Soudal Window System. Badania potwierdziły, że prawidłowa wymiana stolarki z zastosowaniem rozwiązań firmy Soudal diametralnie ogranicza ucieczkę ciepła z wnętrza pomieszczeń.

Straty ciepła generowane przez nieszczelne okna to wzmożona emisja zanieczyszczeń do atmosfery w sezonie grzewczym. W trosce o czyste powietrze Oknotest.pl sprawdził jakość produktów Soudal, korzystając z okazji, jaką była wymiana wysłużonej stolarki w stuletnim budynku mieszkalnym w wielkopolskim Bojanowie.

W systemie Soudal Window System (SWS) do uszczelnienia złącza okiennego wykorzystuje się trzy ściśle współpracujące ze sobą warstwy. Warstwę środkową stanowi materiał izolacyjny w postaci pianki poliuretanowej, która wypełnia szczelinę między ramą okienną a murem. W celu zabezpieczenia pianki przed degradacją wykonywane są dodatkowe uszczelnienia. Od strony wewnętrznej stosuje się materiały paroszczelne, które chronią piankę przed wnikaniem wilgoci z eksfiltrowanego powietrza, a od strony zewnętrznej używamy materiałów paroprzepuszczalnych, które zabezpieczają złącze przed czynnikami atmosferycznymi, m.in. wodą opadową i wiatrem umożliwiając zarazem odprowadzenie ewentualnej wilgoci ze złącza dylatacyjnego na zewnątrz.

Po demontażu starych okien w kamienicy w Bojanowie konieczna była modyfikacja wymiarów otworów okiennych do nowej stolarki. Otwory te odpowiednio dostosowano, wykorzystując w tym celu bloczki z betonu komórkowego, które szybko i sprawnie przyklejono do podłoża za pomocą kleju budowlanego Soudabond Turbo firmy Soudal. Następnie przywrócono ciągłość szczelności muru dzięki zastosowaniu płynnej membrany Soudatight LQ. Membrany tej użyto również zamiast tradycyjnych taśm wewnętrznych paroszczelnych z systemu SWS. Jest to rekomendowane przez Soudal rozwiązanie w przypadku wymiany okien w starych budynkach, ponieważ płynne membrany – w przeciwieństwie do taśm paroizolacyjnych – nie wymagają specjalnego przygotowania ościeża i mogą być aplikowane nawet na nierówne podłoże.

Warstwa środkowa uszczelnienia została wykonana przy pomocy elastycznej pianki poliuretanowej Flexifoam, która zapewnia najwyższą izolacyjność cieplną i akustyczną spojenia. Z kolei do uszczelnienia pianki od strony zewnętrznej zastosowano taśmę rozprężną Soudaband Acryl (pod okapnikiem) oraz polietylenowy sznur dylatacyjny i uszczelniacz hybrydowy Soudaseal 215LM (wzdłuż linii stojaków ramy ościeżnicy i nadproża).

Pomieszczenie, w którym zrealizowano inwestycję, poddano badaniu szczelności metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora – przed i po wymianie okien. Wyniki badania pokazują, że w rezultacie prawidłowej wymiany stolarki z zastosowaniem rozwiązań systemowych Soudal Window System przepływ powietrza do pomieszczenia przez nieszczelności budynku (czyli powietrza, które ogrzewane jest podczas chłodnych miesięcy w celu zapewnienia komfortu termicznego lokatorom) zmniejszył się aż o 53%.

Prezentację poszczególnych etapów wymiany okien w bojanowskiej kamienicy można znaleźć w materiale przygotowanym przez Oknotest.pl (https://tiny.pl/wzl8p).

Biuro prasowe:

Monika Apitz
m.apitz@bestbrandspr.pl
505 446 776

Soudal jest obecnie największym producentem pianki poliuretanowej w aerozolu na świecie, wiodącym dystrybutorem silikonów, uszczelniaczy, klejów oraz specjalistycznych rozwiązań chemii budowlanej. Koncern zatrudnia ponad 3500 pracowników, a swoje specjalistyczne materiały produkuje w 24 zakładach produkcyjnych działających na 5 kontynentach. Długofalowa strategia inwestycji w rozwój innowacyjnych produktów oraz mocy produkcyjnych z założeniem adaptacji lokalnych zakładów zapewniły marce Soudal pozycję eksperta w zakresie chemii budowlanej na świecie. Także w Polsce jest to marka najczęściej wybierana przez profesjonalistów w kategorii produktów chemii budowlanej.