Szkoła ekologicznego budowania

Drewniane budownictwo przeżywa obecnie swój wielki renesans. Naturalny surowiec służy już nie tylko do wznoszenia konstrukcji więźb dachowych i aranżacji wnętrz, lecz także złożonych konstrukcji nośnych zrównoważonych budynków publicznych i komercyjnych. W połączeniu z systemami aluminiowymi pozwala na realizację nietuzinkowych projektów, takich jak neutralny klimatycznie budynek szkoły zawodowej w Niderlandach.

Dziś na całym świecie powstaje coraz więcej budynków o ekologicznej, drewnianej konstrukcji. Takie obiekty można na koniec użytkowania łatwo rozebrać, a następnie poddać recyklingowi. Drewno to surowiec odnawialny i nie wymaga złożonej obróbki, więc jego zastosowanie jest zgodne z wymogami budownictwa o minimalnym śladzie węglowym. Można je ponadto elastycznie łączyć z innymi materiałami, uzyskując nieszablonowy wygląd architektoniczny. Nowy budynek kampusu szkoły zawodowej w holenderskim mieście ‘s-Hertogenbosch to doskonały przykład kreatywnego zestawienia drewnianej konstrukcji z energooszczędną aluminiową fasadą słupowo-ryglową. System Schüco FWS 50 pozwolił na efektowne wyeksponowanie imponującej konstrukcji nośnej, a dzięki zintegrowanej ochronie przeciwsłonecznej zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń.

Fasada słupowo-ryglowa FWS ze zintegrowaną osłoną przeciwsłoneczną CSB zapewniającą dobry widok na zewnątrz kreuje otwarty mikroklimat pomieszczeń Fot. Schüco

Otwarta koncepcja architektoniczna

Architektom odpowiedzialnym za projekt nowego budynku szkoły zlecono stworzenie nowoczesnego, adaptowalnego obiektu z materiałów odnawialnych. Pięciokondygnacyjna, kompaktowa struktura z dodatkowym poddaszem oferuje 5000 m2 powierzchni, która może być elastycznie aranżowana w zależności od potrzeb. Cechą wyróżniającą architekturę budynku jest wielkopowierzchniowe przeszklenie fasadowe w systemie Schüco FWS 50, który wyróżnia się wąskimi profilami i bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi. Transparentne rozwiązanie doskonale uwydatnia widoczną  wewnątrz, drewnianą konstrukcję budynku wraz z klatką schodową. Od strony dziedzińca, na poziomie półpiętra, całoszklana fasada została cofnięta za ażurową konstrukcję nośną z drewna, dzięki czemu w strefie wejścia powstał otwarty podcień. Wewnątrz budynku panuje przestronna atmosfera, zaś tradycyjne sale lekcyjne przechodzą w otwartą przestrzeń do nauczania. Drewniana kratownica o wymiarach 8 x 8 metrów pozwoliła na zaprojektowanie wysokich na 4 metry kondygnacji, które można łatwo zaadaptować do aktualnych potrzeb. Projektanci przewidzieli również łącznik prowadzący do istniejącego budynku szkoły, a także stworzyli estetyczne nawiązanie do jego architektury w formie trójkondygnacyjnego atrium, „plisowanej” fasady i wentylowanego dachu pilastego. Ze względu na duże powierzchnie przeszkleń ważną rolę w regulacji mikroklimatu budynku odgrywają zewnętrzne, automatycznie sterowane osłony Schüco CSB.

Ważną rolę w koncepcji energetycznej budynku odgrywa zintegrowana z fasadą osłona przeciwsłoneczna Schüco CSB Fot. Schüco

Harmonijna integracja rolet przeciwsłonecznych

System Schüco CSB harmonijnie wtapia się w architekturę budynku dzięki subtelnym mikrolamelom w kolorze naturalnego aluminium. Elementy osłonowe o wymiarach 4 x 2 m zostały w pełni zintegrowane z fasadą FWS 50, co eliminuje potrzebę stosowania osobnych kaset, które mogłyby zakłócać transparentny wygląd fasady i odwracać uwagę od drewnianej konstrukcji. Inwestor zdecydował się na to rozwiązanie, gdyż było ono jedynym na rynku tego typu systemem osłon przeciwsłonecznych montowanych w fasadzie. Dzięki pełnej integracji możliwe było również dopasowanie wysokości i głębokości montażu na półpiętrach. Główną zaletą systemu jest opcja całkowitego zacienienia wnętrz, gdy promienie słoneczne padają pod kątem większym niż 21 stopni. Oznacza to, że w dni o największym nasłonecznieniu i promieniowaniu cieplnym można zaoszczędzić energię potrzebną do chłodzenia wnętrz. Co więcej, od wewnątrz osłona zapewnia transparentność na poziomie 23% w pozycji zamkniętej. Dzięki temu użytkownicy budynku nadal mogą cieszyć się widokiem na otoczenie. Pomimo subtelnego wyglądu rolety wykonane z poziomych, aluminiowych lamel wytrzymują napory bardzo silnego wiatru o prędkości 25 m/s. Elektrycznie sterowane rozwiązanie zostało połączone z systemami zarządzania budynkiem. W ten sposób udało się stworzyć neutralny klimatycznie obiekt, który można elastycznie dopasowywać do przyszłych wymagań.

Więcej informacji na stronie: www.schueco.pl

Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad